دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد 2 و 22 وبلاگ تخصصی گردشگری و نرم افزارهای جهانگردی ایران

 

 

دوازدهمين جلسه باشگاه هنر و طبيعت
در تاريخ 3 تير 86 در خانه هنرمندان


واقع در خيابان طالقاني ، خيابان ايران شهر ،
خيابان موسوي شمالي ، باغ هنر ، خانه هنرمندان ،
تالار ناصري
از ساعت 20-18 برگزار مي شود.

برنامه هاي اين جلسه شامل :

- سرود جمهوري اسلامي ايران
- تلاوت قرآن
- تاثير طبيعت در آثار ويرجينيا ولف - سخنران خانم اوجولو
- سفرهاي بهاره - محمدعلي اينانلو
- نمايش مستند پارك ملي لار - ساخته آرش اينانلو
- اعلام موجوديت كميته فيلم و عكاسي، سخنران حسين يگانه
- اسلايد شو
- گزارش سفر زوج دوچرخه سوار ايراني به دور دنيا
- فيلم مستند جزاير نه گانه درياچه اروميه

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 10:3  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

گزارش اوليه زلزله
 

 بزرگي ۵.۹

  استان قم
دوشنبه، 28 خرداد 1386 در 17:59:50
 

 
تاريخ وقوع زلزله: دوشنبه، 28 خرداد 1386 در 17:59:50
(وقت محلي - تهران)

2007-06-18 14:29:50
 (UTC)
 
بزرگي زلزله: ۵.۹
 
نوع بزرگي: Mn
 
موقعيت رومركز زلزله: ۳۴.۵۰ شمالي و ۵۰.۸۵ شرقي
عمق: ۱
عدم قطعيت مكاني: ۰.۸۷+/- كيلومتر در جهت شمالي - جنوبي
۱.۱۱+/-  كيلومتر  در جهت شرقي - غربي
منطقه: استان قم
 
فاصله‌ها: 12 كيلومتري قنوات، قم
12 كيلومتري كاهك، قم
17 كيلومتري قم، قم
141 كيلومتري تهران، تهران

 
منبع: موسسه ژئوفيزيك، دانشگاه تهران
 
عكس ماهواره‌اي منطقه (توسط Google maps)
 
 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 20:36  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

گزارش تصویری شهمیرزاد

گزارش تصویری صنایع دستی 

روستای چاشم سمنان

مسابقه ماهیگیری سد لار

گلابگیری کاشان

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 19:29  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

سرو غذا و نحوه پذيرايي يكي از موارد مهم در پرواز است. سرو غذا در هواپيما به دلايل خاص متفاوت با ساير جاهاست.
چون بايد به گونه‌اي به دست مسافران برسد كه هم از نظر پرواز مشكلي به وجود نيايد و هم چيزي باشد كه مورد پسند واقع شود. براي همين اقدامات خاصي انجام مي‌گيرد تا در طول مسير بتوان رضايت مسافر را جذب كرد.
كار انجام سرو غذا درست 36 ساعت قبل از يك پرواز آغاز خواهد شد و اطلاعات كلي پرواز را جمع‌آوري و بنا به زمان و طول پرواز از غذاهاي مختلف تهيه مي‌شود. كار به گونه‌اي است كه ابتدا مواد غذايي لازم در سردخانه‌هاي مجزا از هم نگهداري مي‌شود و آن‌گاه در زمان لازم براي طبخ از آن خارج و استفاده مي‌شود البته زمان طبخ غذا براي هر پرواز تقريبا چهار ساعت است و بعداز پخت غذاها را در سردخانه‌هاي مخصوصا در دماي صفر درجه نگهداري مي‌كنند.
"همتيان" مدير كيترينگ در مورد سرو انواع غذا در هواپيما گفت: براي هر پرواز بنا به اطلاعات دقيقي كه از طرف مسافر داده مي‌شود براي هر فرد مثل بيماران ديابتي يا بيماراني كه فشار خون داشته باشند از غذاهاي جداگانه استفاده مي‌شود يا غذاي دريايي براي كساني كه از گوشت قرمز استفاده نمي‌كنند.
وي ادامه د اد كه چهار نوع غذا در هر پرواز سرو مي‌شود كه دو نوع در مسير رفت و دو نوع هم در مسير برگشت است كه البته برحسب موقعيت پروازي و مكان‌هاي مورد نظر تغيير مي‌كند و هر ماه سعي خواهد شد به صورت چرخشي اين غذاها عوض شوند، در حال حاضر 45 نوع دسر از انواع شيريني‌هاي خشك و تر و ميوه و... در پرواز استفاده شده كه سعي مي‌شود از مواد بسيار مرغوب تهيه گردد.
همتيان مي‌افزايد: هم‌اكنون كيترينگ هواپيماي جمهوري اسلامي ايران تامين سرو تمامي غذاهاي پروازهاي داخلي و خارجي ايران را بر عهده دارد و به ديگر نهادهاي مربوط در زمينه هوايي مثلا خطوط هواپيمايي عراق نيز كمك خواهد كرد و قادر خواهد بود در آينده شركت‌هاي ديگر را نيز تحت پوشش قرار دهد به همين منظور در فرودگاه امام خميني(ع) سعي شده از تمامي تكنولوژي روز استفاده شود تا اين كار كاملا در اختيار كيترينگ هواپيمايي قرار گيرد.
گفتگو كامل با همتيان را در شماره آينده "ويژه آشپزي" خانواده سبز بخوانيد
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 13:28  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

بلوتوث‌ها خاموش

م.ر.بهنام رئوف
پشت فرمان نشستید، گرمای بیش از حد هوا و یک ترافیک سنگین حسابی حال شما را جا آورده. تو این گیر و دار صدای دریافت یک فایل توسط بلوتوث تلفن همراهتان توجه شما را به خود جلب می‌کند به خصوص وقتی که می‌فهمید این فایل از سوی یک خانم برای شما ارسال شده بیشتر تحریک می‌شوید که برای دریافت آن موافقت خود را اعلام کنید.


              طرح: جمال صحرادي


زیر چشمي‌دور و بر خود را برانداز می‌کنید تا شاید فرستنده را بیابید اما خبری نیست. با این حال باز موافقت می‌کنید. یک فایل خیلی ساده برای شما ارسال می‌شود شاید عکس یک منظره. بی تفاوت از کنار این مساله می‌گذرید غافل از آنکه شما هک شده‌اید.
بله درست فهمیدید. تلفن همراه شما هک شده است. البته این هک به این معنا نیست که دیگر اختیاری در کنترل تلفن همراهتان نداشته باشید بلکه بسته به نوع حمله‌ای که صورت گرفته ممکن است دفترچه تلفن و یا تمامي‌پیام‌های کوتاهی که در باکس شما وجود دارد برای هکر ارسال شده باشد. البته در بعضی از مواقع، دزدیده شدن اطلاعات شخصی شما به رحم و انصاف هکر مورد نظر نیز بستگی دارد. در برخی از مواقع هکر‌های تلفن همراه بیشتر به دنبال عکس‌ها و حتی فیلم‌های شخصی شما هستند تا دفتر تلفن.
هک به معنای دسترسی، ایجاد تغییر و یا سوءاستفاده از اطلاعات شخصی دیگران، امروزه به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات دنیای دیجیتال محسوب می‌شود. معضلی که نهادها و افراد بسیاری را برای مقابله با خطرات و ضررهای احتمالی به خود مشغول کرده است.
فراگیر شدن اینترنت و استفاده از کامپیوترهای شخصی از یک سو و ارائه سرویس‌های متنوع در بستر شبکه‌های محلی و جهانی از سوی دیگر باعث شده که این روزها هکرها و یا همان دزدان دیجیتالی روزهای خوش‌تری نسبت به دزدان دریایی سابق پیش روی خود داشته باشند.
نفوذ به دنیای مجازی کاربران و استفاده از اطلاعات شخصی آنها در اینترنت امروزه به امری فراگیر تبدیل شده است. البته استفاده از نام‌های دخترانه برای ارسال پیام نیز شیوه‌ای است مرسوم که به دفعات در حملات اینترنتی مشاهده می‌شود و در این بین رعایت نکات ایمنی و استفاده از نرم‌افزارهای آنتی هک تا حدی جلوی تخریب اطلاعات کاربران مجازی را گرفته است.
شاید همین امر باعث شده باشد که هکرهای حرفه‌ای گستره فعالیت‌های خود را افزایش داده و به سراغ کاربران تلفن همراه آمده باشند. البته نقش استفاده از تکنولوژی‌های جدید و استفاده از اینترنت در بستر تلفن همراه را نباید دراین بین فراموش کرد.
ارتباطات بی سیم هدف اصلی
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بیشتر حملات مخرب در بخش تلفن همراه مربوط به افرادی است که تمایل زیادی به استفاده از خدمات مبتنی بر GPRS دارند.
ارتباطات مخابراتی و بی سیمی، یکی از اصلی‌ترین اهدافی است که مورد توجه هکرهای بدجنس قرار مي‌گیرد. آنها مکالمات هرکسی را که بخواهند تحت کنترل خود می‌گیرند و به این ترتیب می‌توانند به فایل‌های متنی، اطلاعات شخصی و حتی عکس‌های گرفته شده توسط تلفن همراه قربانی دست یابند.
در حالی که امروزه کارشناسان امنیتی بر بکارگیری راه‌های گوناگون برای مقابله با این اقدامات هشدار می‌دهند اما تا همین یک سال پیش معتقد بودند که هک در شبکه مخابراتی معنایی ندارد.
شاید لو رفتن زندگی خصوصی «دیوید بکهام» از طریق نفوذ هکرها به پیام‌های کوتاه موجود بر روی تلفن همراه او باعث شد تا نگرانی‌های کاربران و فعالان این حوزه به نفوذ افراد ناشناس بر حریم خصوصی آنها افزایش یابد.
با این وجود درحالی که چندی پیش نیز خبری مبنی بر هک شدن شبکه تلفن همراه منتشر شده بود اما خوشبختانه شبکه تلفن همراه کشور هنوز درگیر حملاتی از این دست نشده است. هرچند که اپراتورهای ایرانی با مشکلات حاشیه‌ای بی‌شماری همچون سوختن بی‌مورد سیم کارت، قابلیت کپی شدن سیم‌کارت‌ها و یا رجیستر شدن گوشی‌های قاچاق در شبکه تلفن همراه مواجه‌اند اما فعالیت هکرهای ایرانی در حال حاضر فقط در نفوذ به اطلاعات شخصی کاربران خلاصه می‌شود.
سرک کشیدن به حریم خصوصی دیگران و انتشار اطلاعات شخصی آنها که شاید با منتشر شدن فیلمي‌منسوب به یک بازیگر در بین تلفن‌ها همراه در کشور آغاز شد در همان ابتدای امر باعث نظارت و کنترل شدید مقامات انتظامي‌در کشور شد. کنترلی که بیشتر بر روی مراکز تعمیرات تلفن همراه خلاصه می‌شد و با ارائه پیام‌ها و توصیه‌های بی‌شمار از سوی کارشناسان باعث شد تا ترس از نفوذ به حريم شخصی، این روزها در چشم بسیاری از موبایل بدستان ایرانی نیز مشاهد شود.
نرم‌افزارهای فضول
اما در عین حال امروز شاهد گسترش نرم‌افزارهای هک توسط برخی از ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه هستیم. البته ناگفته نماند که فعالیت صورت گرفته در این زمینه بیشتر در شبکه اینترنت صورت می‌گیرد.
برای روشن شدن این موضوع کافی است جمله هک در تلفن همراه را در گوگل جست‌وجو کنید. آن زمان است که با حجم عظیمي‌از وبلاگ‌ها و سایت‌هایی مواجه می‌شوید که به صورت رایگان نرم‌افزارهای مورد نیاز را به همراه آموزش گام به گام در اختیار ناقضان حریم خصوصی می‌گذارند.
چندی پیش نیز در حاشیه برگزاری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتالی در بخش تلفن همراه شاهد غرفه‌ای بودیم که به راحتی نرم‌افزار هک تلفن همراه با قیمت ناچیز 3 هزار و پانصد تومان را عرضه کرده بود.
امکانات بی‌شمار این نرم‌افزار که در بروشورهای تبلیغاتی آن عرضه شده بود باعث می‌شد که ناخودآگاه از خاموش بودن بلوتوث تلفن همراه خود مطمئن باشید.
نرم‌افزار Bloover یکی از معروفترین نرم‌افزارهای موجود در این بخش است. این نرم‌افزار که مخصوص گوشی‌های دارای بلوتوث ورژن 2 است دارای امکاناتی نظیر در اختیار گرفتن لیست شماره‌ها، اس ام اس‌ها، مکالمات و پوشه‌های شخصی گوشی فرد هک شده است.
در متن آموزشی این نرم‌افزار آمده است که: این نرم‌افزار تحت جاوا بوده و بر روی اکثریت گوشی‌های موبایل قابل اجرا است. البته خواندن نظرات کاربرانی که اقدام به استفاده از این نرم‌افزار کرده اند نیز قابل توجه و تعجب است. بسیاری از این افراد از قابلیت‌های اجرایی این نرم‌افزار شگفت زده شده و با استفاده از آن به مقاصد خود رسیده‌اند.
این مساله را می‌توان با خواندن پیام‌های تشکر و محبت آمیزی که برای مدیر سایت ارائه دهنده این نرم‌افزار گذاشته شده بودند، دریافت کرد. البته نفوذ به تلفن همراه همیشه از راه نصب و به کارگیری نرم‌افزار و استفاده از تکنولوژی بلوتوث خلاصه نمي‌شود. برخی از وبلاگ‌ها نیز به آموزش وارد کردن کدهای مخصوصی در گوشی فرد قربانی پرداخته که با استفاده از آنها پرداخت وجه مکالمات شما به حساب فرد قربانی گذاشته می‌شود. حتی در برخی از مواقع نیز مشاهده شده که به وسیله ارسال پیام کوتاه و یا وارد کردن یک کد مخصوص می‌توان گوشی و سیم‌کارت فرد مقابل را به راحتی سوزاند!
البته شاید با خواندن این گزارش اعتماد شما نسبت به استفاده از گوشی‌های نسل جدید سلب شده باشد اما زیاد نگران نباشید چرا که اگر در زمینه استفاده از فناوری بلوتوث و GPRS از یک سو و نیز در اختیار نگذاشتن گوشی تلفن همراتان در دسترس افراد سود جو نکات ایمنی را رعایت کنید، خطری متوجه شما نخواهد بود.
حفاظت در مقابل تهدیدات
به منظور حفاظت در مقابل تهدیدات موجود رعایت موارد زیر توصیه می‌شود:
1 - مطمئن شوید بلوتوث تلفن همراهتان همیشه خاموش باشد مگر در مواردی که خود به آن نیاز دارید.
2 - حتی المقدور از هندزفری‌های مجهز به تکنولوژی بلوتوث استفاده نکنید.
3 - گزینه‌های موجود در قسمت بلوتوث گوشی خود را به نحوی تنطیم کنید که برای دریافت فایل‌های ارسالی حداقل دو بار از شما موافقت بخواهد.
4 - در هنگام اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه بر روی لینک‌ها و پیام‌های نامطمئن کلیک نکنید.
5 - امروزه وب سایت‌های متعددی را می‌توان یافت که بازی و یا نرم‌افزارهای رایگان را به منطور نصب بر روی تلفن همراه دراختیار کاربران قرار می‌دهند. این نوع نرم‌افزارها ممکن است حاوی کدهای مخربی باشند. توصیه می‌شود که هرگز از سایت‌هایی که هویت آنها به اثبات نرسیده و نسبت به صحت و صداقت عملکرد آنها اطمینانی حاصل نشده است، نرم‌افزاری دریافت نگردد. درصورت دریافت یک فایل از یک وب سایت معتبر نیز باید در ابتدا با استفاده از نرم‌افزارهای آنتی ویروس آن را بررسی کرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 17:14  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

 

oag

جزوه درسی خدمات مسافرتی یک توسط دوتن از دانشجویان مرکز آماده گردیده است .

با تشکر از آقایان کریمپور و گرجی جزوه را از اینجا دانلود کنید.

برای این جزوه به برنامه اکروبات ریدر  (پی دی اف) نیاز دارید.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 13:22  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به تقویت بخش خصوصی برای احداث هتل و مراکز اقامتی و تفریحی گفت : بخش دولتی دیگر توانایی هتل داری در کشور را ندارد .
به گزارش مرکز خبری امید دکترمحمد شریف ملک زاده صبح امروز در نخستین سمینار توسعه سفرهای ارزان در کشور در محل هتل رامسر با بیان مطلب فوق افزود : بخش خصوصی موتور محرکه و دستگاه توسعه گردشگری کشور است .

وی تصریح کرد: توسعه سفرهای ارزان قیمت و فرهنگ استفاده از سفر توسط بخش خصوصی ایجاد خواهد شد .

ملک زاده با اشاره به اینکه غنای میراث فرهنگی و گرانقدر جاذبه های طبیعی در سرزمین کهن ایران برهیچ فردی پوشیده نیست ، خاطر نشان کرد : ایران جهانی است در یک مرز که اقلیم های گوناگون را در چهارگوشه خود جای داده است .

وی شناخت امکانات ، موانع، کمبودها و راهکارها در حوزه گردشگری کشور و شناسایی روشهای توسعه گردشگری ، علل افزایش و تردد ایرانیان و بازشناسی سامانه گردشگری را از عمده برنامه های حوزه معاونت گردشگری سازمان در سال جاری عنوان کرد و از تدوین سامانه راهبردی در حوزه گردشگری با توجه به ظرفیت های متعدد در استان های کشور خبر داد .

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت : باید کشتی اقتصاد ما به جای پهلو گرفتن در خرمشهر و دریای عمان در کنار تخت جمشید ، تخت سلیمان ، نقش جهان و در بقاء متبرکه و سایر افتخارات ملی و گردشگری پهلو بگیرد. تا صاحب توسعه بیش از پیش صنعت گردشگری در کشور باشیم .

وی افزود : مازندران با توجه به ظرفیت ها ، امکانات و پتانسیل ها در گذشته نتوانسته به نحو شایسته ای از این ظرفیتها برای توسعه زیرساختها و ایجاد مراکز اقامتی و تفریحی در جلب و جذب توریست گام بردارد .

ملک زاده در ادامه با اشاره به برنامه سازمان میراث فرهنگی برای توسعه سفرهای ارزان در کشور خاطر نشان کرد : امسال هر چهار روز یک همایش و تا پایان سال بیش از 62 تا 65 همایش ملی برگزار خواهد شد .

معاون سازمان میراث فرهنگی یادآور شد : تا هفته آینده پکیج سفرهای ارزان قیمت در تیراژ وسیع در سطح کشور در اختیار تک تک مردم قرار خواهد گرفت و تا دو هفته آینده سایت اطلاع رسانی سفرهای ارزان کشور در تمامی استان ها راه اندازی می شود .

رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در سخنانی با اشاره به برگزاری این سمینار ، اظهار داشت : رسانه ها در توسعه سفر و کمک به توریسم و گردشگر نقش خوبی را می توانند ایفا کنند .

رحمت عباس نژاد افزود : باید ما در زمینه شاخص های شناسایی گردشگران واقعی که به استان سفر می کنند ، برنامه ریزی نموده و بتوانیم شعار توسعه پایدار و کسب درآمد را از طریق توریست و گردشگری نهادینه کنیم .

نماینده مردم تنکابن و رامسر در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی به جایگاه گردشگری در جهان ، ایران و مازندران پرداخت . و افزود : قبل از انقلاب بیش از نود درصد درآمد کشور از طریق نفت بوده اما امروز برای توسعه پایدار در بخش گردشگری همه مسئولان باید تلاش کنند .

جعفر قلی راهب یاد آور شد : بر اساس آخرین نظر کارشناسان صنعت گردشگری ، 12 درصد اشتغال فعلی از طریق گردشگری حاصل می شود و تا سال 2020 باید این آمار به 43 درصد افزایش یابد .

یاد آور می شود در اولین سمینار توسعه سفرهای ارزان در کشور که در شهر توریستی رامسر برگزار می شود ، 30 رئیس سازمان ، معاون گردشگری و دبیران جامعه هتل داران استان های کشور حضور دارند که راهکارهای توسعه سفرهای ارزان کشور را به بحث می گذارند


تاريخ  ارسال:چهارشنبه 2 خرداد 1386 - 12:32

کد:9318-1386

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۶ساعت 13:22  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

هتل پارسیان

مدل جدید اپل

ماهواره تهران

ارسالی از : م.ق

 

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 19:42  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

شركت كشتيرانى ايران و هند

كشتيرانى ايران و هند با بيش از ربع قرن سابقه، با سرمايه‌گذارى مشترك ( JOINT VENTURE ) بين كشتيرانى جمهورى اسلامى ايران (51% ) و شركت كشتيرانى دولتى هندوستان (49% ) با مالكيت 6 فروند كشتى اقيانوس‌پيما در زمينه حمل محمولات فله، كالاى عمومى، نفت خام فعاليت مى‌نمايد .
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 6-22058095
نمابر: 22059462
پايگاه اطلاع‌رساني: www.iranohind.com
پست الكترونيك: golparvar@iranohind.com


شركت كشتيرانى والفجر

فعاليت كشتيرانى والفجر 8 با تعلق 100 درصد سهام آن به كشتيرانى جمهورى اسلامى ايران در زمينـه حمل بار و مسافر در حوزه كشـورهاى خليج فارس و دريـاى عمـان مى‌باشد. ناوگان اين شركت با 14 فروند شناور از بندرعباس، بندربوشهر، بندرلنگه، بندرخرمشهر، آبادان به بنادر مهم خليج فارس در كشورهاى كويت، قطر، بحرين، امارات متحده عربى، عربستان تردد مى‌نمايند.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 88908840-88892933
نمابر: 88902409
پايگاه اطلاع‌رساني: www.vesc.net
پست الكترونيك: valfaire_8@vesc.net


شركت كشتيرانى درياى خزر

كشتيرانى درياى خزر متعلق به كشتيرانى جمهورى اسلامى ايران به فعاليت حمل و نقل دريايى در حوزه درياى خزر مى‌پردازد. 6 فروند كشتى متعلق به كشتيرانى درياى خزر از بنادر انزلى، نوشهر، اميرآباد به بنادر اوكتائو، آستاراخان، ماخاچ قلعه، تركمن‌باشى، باكو تردد مى‌نمايند.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 5-88729823
نمابر: 88710855
پايگاه اطلاع‌رساني: www.khazarshipping.com
پست الكترونيك: info@khshco.com


شركت كشتيرانى ايران و مصر

كشتيرانى ايران و مصر با ارائه خدمات دريايى و ترانزيت كالا و كانتينر عهده دار انجام كليه فعاليت‌هاى نمايندگى در كانال سوئز، پورت سعيد، بندراسكندريه و ساير بنادر مهم مصر مى‌باشد.
اطلاعات ارتباطي:
پاسداران تقاطع شهید لواسانی (فرمانیه) ساختمان شماره 523 ـ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طبقه چهارم .
شماره تلفن: 23844772.4 ـ 26100408
فاکس : 26100409پست الكترونيك: iranmisrco@menanet.net


شركت كشتيرانى جنوب ـ خط ايران

كشتيرانى جنوب ـ خط ايران در زمينه ارائه خدمات بندرى، تخليه و بارگيرى، عمليات كانتينرى تدارك سوخت و آب و انجام تعميرات كشتى‌ها در بندرعباس، بندرامام، بندرچابهار به مالكان كشتى‌ها و صاحبان كالا خدمات مورد نياز را ارائه مى‌دهد.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 7و4و88781252
نمابر: 88775031
پايگاه اطلاع‌رساني: www.ssl.co.ir
پست الكترونيك: m-south@irisl.net


شركت خدمات دريايى و مهندسى كشتيرانى

شركت خدمات دريايى و مهندسى كشتيرانى با تدارك و تامين سوخت و انواع ملزومات مورد نياز كشتى‌ها نظير نفت كوره، آب، رنگ، روغن، مواد شيميايى عهده دار مديريت و نظارت بر تعميرات كشتى‌ها و تسهيلات مربوط به خدمه كشتى‌ها مى‌باشد.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 5-88840774
نمابر: 88303953
پايگاه اطلاع‌رساني: www.imsengco.com
پست الكترونيك: h.keshavarzi@irisl.net


موسسه آموزشى كشتيرانىجمهورى اسلامى ايران

موسسه آموزشى كشتيرانى جمهورى اسلامى ايران مجرى دوره‌هاى تخصصى مورد تاكيد IMO مى‌باشد. اين موسسه با در اختيار داشتن اساتيد مجرب و تجهيزات كمك آموزشى مدرن كليه دوره‌هاى دريايى مقدماتى و تكميلى در رشته‌هاى عرشه، موتور و الكترونيك را براى خدمه شناورهاى اقيانوس‌پيما برگزار مى‌نمايد و تاكنون بيش از ده هزار نفر در اين موسسه دوره‌هاى تخصصى را طى كرده اند.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 88825837-88826832
نمابر: 88307617
پايگاه اطلاع‌رساني: www.irisl-mti.org
پست الكترونيك: training.inst@irisl.net


شركت خدمات ماشينى كشتيرانى

طراحى، توليد، اجرا و بهينه سازى نرم افزارهاى كاربردى مورد نياز و همچنين تامين رسانه هاى سخت افزارى، ايجاد شبكه هاى گسترده ارتباطى- اطلاعاتى رايانه اى و IT از جمله وظايف شركت خدمات ماشينى كشتيرانى مى باشد.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 88908877
نمابر: 88893502
پايگاه اطلاع‌رساني: www.scsco.net
پست الكترونيك: babamir@scsco.net


شركت اوسيس فريت

شركت اوسيس فريت بصورت يك شركت مشترك بين كشتيرانى جمهورى اسلامى ايران و شريك محلى در امارات متحده عربى خدمات و تسهيلات مناسبى در زمينه نمايندگى كشتيرانى و فعاليت‌هاى فورواردرى به مشتريان ارائه مى‌نمايد.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 3525000 4 (971+)
نمابر: 3527812 4 (971+)
پست الكترونيك: ofadxb@emirates.net.ae


شركت ايرايتال

شركت ايرايتال به صورت يك شركت مشترك JOINT VENTURE بين كشتيرانى جمهورى اسلامى ايران و طرف خارجى در كشور ايتاليا در زمينه نمايندگى خطوط كشتيرانى، تدارك و تامين سوخت، آذوقه و تعميرات و ملزومات مورد نياز كشتى‌ها فعاليت مى‌نمايد.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 2837121 2 (39+)
نمابر: 26113665 2 (39+)
پايگاه اطلاع‌رساني: www.irital.com
پست الكترونيك: info@irital.com


شركت ايرينوست شيپ

شركت ايرينوست شيپ علاوه بر ارائه خدمات مالى و اعتبارى، حقوقى وبيمه در زمينه فعاليت‌هاى مرتبط و مكمل به كشتيرانى جمهورى اسلامى ايران نظير بازاريابى، اجاره كشتى الحاق كادر دريائى به ناوگان فعاليت مى‌نمايد.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 2225522 207 (44+)
نمابر: 7993306 207 (44+)
پست الكترونيك: info@irinvestship.co.uk


موسسه خدمات رفاهى كشتيرانى

موسسه خدمات رفاهى كشتيرانى با در اختيار داشتن مراكز اقامتى و پذيرايى و امكانات ورزشى و تفريحى خدمات مورد نياز را به پرسنل و مهمانان ارائه مى‌نمايد.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 22552586
نمابر: 22552726
پايگاه اطلاع‌رساني: www.irislclub.com
پست الكترونيك: webmaster@irislclub.com


شركت حمل و نقل ريلى كشتيرانى

شركت حمل و نقل ريلى كشتيرانى با سرمايه گذارى مشترك گروه كشتيرانى جمهورى اسلامى(%51)و راه آهن جمهورى اسلامى ايران (%49)در راستاى هماهنگى با تغييرات بين المللى و ايجاد توان رقابت با شركت هاى حمل و نقل چندوجهى در سطح جهانى ، ارايه خدمات DOOR TO DOOR به مشتريان و توسعه فعاليت كانتينرى،كمك به احياى كريدور شمال و جنوب با استفاده از امكانات ريلى و جاده اى در تاريخ 4/7/83 با سرمايه 100 ميليارد ريال تاسيس گرديد. اين شركت در حال حاضر با دارا بودن بيش از 460 دستگاه واگن ملكى چند منظوره ،به عنوان بزرگترين شركت حمل ونقل ريلى در زمينه حمل ونقل چند وجهى افتخار دارد خدمات مورد نياز مشتريان را با كيفيتى برتر،سريعترو ايمن تر ارائه نمايد.
اطلاعات ارتباطي:
تلفن: 9-88911433
نمابر: 88805033
پايگاه اطلاع‌رساني: http://www.irislrail.com
پست الكترونيك: info@irislrail.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 18:26  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

 • اروپا(ECL) :
  بندرعباس ـ دبي ـ ناواشيوا ـ مالتا ـ ميسوراتا ـ فليکستو ـ هامبورگ ـ آنتورپ ـ لهوره ـ جنوا ـ مالتا ـ جده ـ بندرعباس
  • خط سريع اروپا ـ آسيا(AEX) :
   تيان جين ـ بوسان ـ نينگ بو ـ شانگهاي ـ چيوان ـ لهوره ـ فلکيستو ـ هامبورگ ـ روتردام ـ آنتورپ ـ تيان جين
 • خط شمال آسيا-خاور دور(PCL) :
  شانگهاي ـ گوانگ يانگ ـ بوسان ـ نينگ بو ـ کائوشينگ ـ چيوان ـ هنگ کنگ ـ دبي ـ بندرعباس ـ شانگهاي
  • خط جنوب شرقي آسيا(PSL) :
   پورت کلانگ ـ سنگاپور ـ کراچي ـ دبي ـ بندرعباس ـ پورت کلانگ
  • خط اکسپرس هنگ کنگ(PHL) :
   بندرعباس ـ چيوان ـ هنگ کنگ ـ کراچي ـ دبي ـ بندرعباس
  • سرويس هند ـ چين(CIX) :
   هنگ کنگ ـ سنگاپور ـ ناواشيوا ـ جبل علي ـ سنگاپور ـ هنگ کنگ
 خدمات اختصاصی فيدر
 • در خليج فارس :
  دبی ـ خرمشهر ـ بندر امام خمينی ـ ام القصر ـ بوشهر ـ بندرعباس
 • در مديترانه :
  بنغازی ـ الخمس ـ توبرک ـ سکيکدا ـ الجيرا ـ والنسيا ـ بارسلونا ـ ناپل ـ ونيز ـ کوپر ـ مالتا
حمل کالاي عمومي
 • آسيا(PJL) :
  بندرعباس ـ دبي ـ جبال علي ـ سنگاپور ـ شانگهاي ـ تيان جين ـ اولسان ـ اينچون ـ ماسان ـ يوکوهاما ـ کوبه ـ کوانگ يانگ.
 • اروپا(PEL) و آفريقا(PAL) :
  آنتورپ ـ هامبورگ ـ بيلبائو ـ ونيز ـ جنوا ـ راونا.
حمل کالاي فله
 • حمل جهاني محمولات :
  از/به خليج فارس ـ عمليات حمل محمولات بين الملل (Cross Trading)
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 18:23  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

  
صنایع دریایی مجموعه گسترده ای از فعالیتهای مهندسی و ساخت و ساز را در بر می گیرد که می توان به واسطه آن از موقعیتهای قابل توجه ساحلی و دریایی کشور جهت ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی بهره برداری کرد. هم اکنون ۸۰ ‬درصد صادرات و واردات كشوراز طریق دریا و خلیج فارس انجام میشود كه نشاندهنده اهمیت بالای توسعه صنایع دریایی در کشور است. صنایع دریایی محور تقویت و توسعه زنجیره صنعتی هر كشوری است. این صنعت به عنوان بخش كلیدی، پیوند مستحكمی با بخشهای مختلف اقتصادی دارد و نیروی محركه‏ای است كه چرخهای سایر صنایع را به حركت درمی‏آورد. از قبل انقلاب تاكنون ۶۰۰ میلیون دلار برای آماده سازی سایت كشتی سازی در خلیج فارس و تكمیل سرمایه گذاری در این بخش هزینه شده است اما هنوز نتوانسته ایم یک کشتی بسازیم و بیم آن می رود که به دلیل مدیریتهای جزیره ای که هر از گاهی رخ می نماید این سرمایه گذاری رو به تباهی گذارد. همین طور این بارقه در مدیران فعلی ندرخشد تا نیازهای آینده را در بخش دریایی به درستی ارزیابی کنند چه بسا که نتیجه فعلی ارزیابیهای مدیران گذشته نیز تاکنون نتوانسته بهره وری از دریا را محقق کند. درآمد حاصل از اقتصاد دریا و صنایع دریایی شامل بخشهای مختلفی مانند كشتی سازی، سكوهای نفتی، شیلات، گردشگری روی آب و عوارض بندری است و تا ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی بسیاری از كشورها را تشكیل میدهد.
سهم صنایع دریایی ایران در تولید ناخالص ملی رقم بسیار ناچیزی است. تنها به مدد بهرهبرداری از بسیاری چاههای نفت و گاز و همچنین با ایجاد پالایشگاههای گاز بود که صنایع دریایی نیم جانی گرفته اند و همین پالس انرژی توانست تاثیر مستقیمی در افزایش این سهم و در نتیجه بالارفتن درآمد كشور و رشد اشتغال داشته باشد. با اینکه تلاش برای کشتی سازشدن ایران به پیش از انقلاب برمی گردد منتهی به سبب بی توجهیهای مفرط صنعت كشتیسازی كشور قادر به پاسخگویی به نیاز كارفرمایان داخلی برای ساخت كشتیهای بزرگ و متوسط نیست و عمدتا ساخت كشتیهای كوچك در حد نیاز در داخل امكانپذیراست. این در حالی است که اساسا ابزارهای حمل و نقل در دنیا به سمت بزرگ ترشدن گرایش می یابند و کشتیهای غول پیکر تا ۸ هزار تی ای یو در حال ساخت هستند. به همین دلیل ضرورت دارد رشد صنعت كشتی سازی كشور تابعی از تحولات شتابان دنیای بیرون باشد و همین موضوع است که این بخش را دارای موقعیتی استراتژیک می نماید. از سوی دیگر از همه ابزارهای ترغیبی مانند معافیت مالیاتی می باید استفاده کرد تا بتوان با تزریق سرمایه های متعدد به این بخش خریداران كشتی را ترغیب کرد.
●صنعت دریایی در پر قو
صنعت دریایی امروزه گوهری گرانقدر است که ارزش افزوده فراوانی برای دولتهای توسعه یافته ایجاد می کند. این صنعت به خودی خود سودآور نیست اما سودهای فراوانی در اطرافش نهفته است که كشورهای پیشرفته را وادار کرده تا از این صنعت حمایت كنند. آنها با اختصاص فاینانس صد درصد یارانه های حمایتی و تخفیفهای مالیاتی بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری ترغیب می کنند. در سال ۲۰۰۳ دولت آلمان ۹۶۰ میلیون یورو برای كمك به صنایع دریایی خود اختصاص داد.
از جمله موانعی که در توسعه نایافتگی صنایع دریایی نقش موثری داشته است نبود برنامه استراتژیک هماهنگ، عدم شناخت مسئولان از پتانسیلهای موجود، بخشی نگری سازمانها، مواضع غیرحرفه ای بانكی و گمركی بی اعتمادی كارفرمایان، عدم سرمایه گذاری، عدم پرداخت نرم افزاری، عدم پشتیبانی مالی، نبود نیروی انسانی ماهر به ویژه در بخشهای متوسط سازمانها بوده است.
به گفته دبیر انجمن مهندسی صنایع دریایی ایران با بیان اینكه صنایع دریایی موتوری محركه صنایع است و تمامی كشورهای پیشرفته از آن حمایت می كنند، در ایران هم تصویب لایحه صنایع دریایی و تشكیل ستاد ویژه صنایع دریایی می تواند از راهكارهایی باشد كه به حمایت از این صنعت كمك خواهد كرد.
در این میان بر اساس یک ارزیابی کارشناسی (ماهنامه صنعت حمل و نقل، شماره ۲۴۱) ظرفیتهای بالای کشتیرانی ایجاب می کند که حداقل ۵۰۰ فروند کشتی در ناوگان بخش خصوصی وجود داشته باشد که به دلیل مشکلات ساختاری اقتصادی، فرار سرمایه ها و بی رغبتی بخش خصوصی، عملا چنین رویایی با توجه به وضع مدیریتی موجود، ناممکن است. در این میان بنگاههای اقتصادی نظیر شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش به دلیل توان بالای ساخت کشتی سازان خارجی معمولا عمده سفارشات خود را به کشتی سازان خارجی همچون " دوو " و " سامسونگ " می دهند که این موضوع همواره مورد اعتراض جامعه صنایع دریایی قرار گرفته است. حال آنکه کشتی سازان داخلی چه از نظر سرعت ساخت و چه از نظر قیمت در جامعه جهانی غیررقابتی هستند. مدیران صنایع دریایی چنین استدلال می کنند که خریداران داخلی با سفارشهای خرید خود به جای اینکه شركتهای خارجی را تقویت و احیا كنند، به بومی سازی کشتی سازی در کشور یاری رسانند. آنها میتوانند ساخت حداقل یك فروند از كشتیهای مورد سفارش در بندرعباس را شرط خرید خود قرار دهند تا حداقل از این طریق دانش فنی وارد كشور شود. اما در بخشهای دریایی، شركتهای كشتیرانی علی رغم زیانهای اقتصادی برای حمایت از صنعت دریایی و سهم داشتن در دستیابی به اهداف بلندمدت اقتصادی، اجتماعی كشور سفارشهایی را به صنایع دریایی کشور ارائه داده اند. از جمله این تلاش می توان به قرار داد اخیر ساخت ۱۶ فروند كشتی فله براقیانوس پیمای پاناماكس و هندی ماكس به ارزش ۵۱۰ میلیون دلار اشاره کرد که در زمان دولت آقای خاتمی میان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بانک ملی و کشتی سازی فراساحل منعقد شد.
از طرف دیگر دولت نیز در عدم حمایت از صنعت کشتی سازی در مقاطع مهم از این صنعت غافل بوده است. به گفته مدیرعامل ایزایکو دولت كره به خریداران خارجی در مدت ‪۱۵ روز ۱۰۰ درصد مبلغ خرید را وام میدهد حتی در كشورهایی مانند كره و چین علاوه بر پرداخت وام به خریداران به تولیدكنندگان كشتی وام بدون بهره می پردازند. حال آنکه مراحل پرداخت وام در ایران بسیار طولانی است و به عنوان مثال پرداخت وام به سازمان كشتیرانی جمهوری اسلامی از محل صندوق ذخیره ارزی برای خرید از یك شركت تولید داخلی ‪ ۳۳‬ماه به طول انجامیده است.
●منابع مالی
کاهش نرخ سود بانکی یکی از محوری ترین شعارهای اقتصادی آقای احمدی نژاد بود که ضمن آن رفتارهای نظام بانکی را ضد تولید و سرمایه گذاری ارزیابی می کرد. تغییر و تحول گسترده در مدیریت نظام بانکی هرچند نمی تواند به تمامی توجیه کننده در اختیار داشتن یک نظام بانکی مطلوب باشد اما در ظاهر این گونه نزد عموم مردم جلوه گر شد که گویا قرار است تحولی در نظام بانکی کشور اتفاق بیفتد. رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس به حدود ۲هزار پروژه كوچك و بزرگ ناتمام صنعتی در كشور اشاره کرده است كه به دلیل عدم توان بانكها در پرداخت تسهیلات، معطل ماندهاند و وعده داده است که با تجهیز سیستم بانكی و الزام بانكها برای پرداخت تسهیلات، پروژههای بخش خصوصی تكمیل خواهند شد.
دولت جدید طبق وعده های خود می باید با كاهش نرخ سود بانكی تا پایان برنامه چهارم توسعه به اهداف مورد نظر جامه عمل بپوشاند. منطقی كردن نرخ سود بانكی یكی از لایحه های مهم اقتصادی است که قرار است به مرز ۷درصد كاهش یابد.
از سوی دیگر در دولت قبلی لایحه ی توسعه صنایع دریایی تهیه شد که هم اینک در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در حال بررسی است. فلسفه این لایحه ارائه مزیت به سازندگان داخلی و تشویق سفارشدهندگان به خرید كشتیهای ساخت داخل است و تشویقهایی در آن منظور شده است از جمله معافیت ۱۰ ساله خریداران كشتیهای داخلی از پرداخت مالیات كه این مدت از زمان خرید كشتی آغاز خواهد شد و زمان نهایی نیز برای آن مشخص نشده است و تا زمانی كه صنعت كشتیسازی داخل به حد مطلوبی برسد، همچنان ادامه خواهد داشت. این بخش با مخالفت مجلس روبه رو شد. زیرا در برنامه چهارم توسعه تصریح شده است که نباید از اهرم معافیت مالیاتی استفاده شود. باید توجه داشت که حذف تشویقها و معافیتهای لحاظ شده در لایحه توسعه صنایع دریایی، اثربخشی این لایحه را از بین خواهد برد و چنانچه جایگزینی مناسب برای مغایرتهای قانونی لحاظ شود می توان به زمینه های توسعه صنایع دریایی بیش از گذشته امیدوار بود. زیرا می تواند به افزایش تقاضای خریداران كشتی بینجامد با گذشت زمان، سطح كیفی تولیدات داخل ارتقا یافته و تمایل خریداران خارجی نیز به خرید كشتیهای داخلی نیز افزایش یابد. به هرحال اگر منابع مالی به درستی در این لایجه دیده شوند اما مدیریت پیگیر و بهره ور که نگاه بین المللی را مد نظر دارد، وجود نداشته باشد این لایجه کارایی خود را از دست خواهد داد.
ارائه یك سری تسهیلات برای تعمیر كشتیهای خارجی در لایحه توسعه صنایع دریایی و ایجاد صنایع در مناطق محروم و ارائه مزایایی برای سرمایهگذاران خارجی از دیگر پیشبینیهای لایجه است.
●دریا و یک دنیا نمایش
دومین نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی کیش که به مدت ۵ روز آیینه ظرفیتها و قابلیتهای دریایی کشور بود از رشد قابل ملاحظه ای نسبت به دوره قبل برخوردار بوده است. این نمایشگاه کوشید نشان دهد مدیران کشور تا چه اندازه به صنعت دریایی توجه دارند. در واقع میزان سنجی بود که تاحدودی می توان نقاط قوت و ضعف این بخش را ارزیابی کرد. هرچند تامینكنندگان قطعات و مواد اولیه صنعت كشتیسازی در نمایشگاه شركت نكردهاند که این موضوع را می باید یک نقطه ضعف نمایشگاه تلقی کرد. اما حضور به نسبت پررنگ شرکت کنندگان خارجی نشان می داد که قدری به مناسبات بین المللی در بخش دریایی که اساسا ماهیت بین المللی دارد نزدیک شده ایم. در این‎ نمایشگاه۹۲ شركت‎ داخلی‎ و ۳۸ شركـت‎ و نمـاینـدگـی‎‎ خـارجـی از آلمـان، ایتالیا، اتریـش، انگـلیـس، امـارات، برزیل، دانمارك، چین، ژاپن، فـرانسـه،‎ سوئد، هلند، یـونـان‎‎ و نروژ آخـریـن دستاوردهای‎ خود را در بخش‎ صنایع‎ دریـایـی‎ به‎ نمایش‎ گذاشتند.
شركتهای سازنده تجهیزات و صنایع دریایی، شناورها و قایقهای تجسسی و نجات، موتورهای دیزلی، صنایع الكترونیكی و مخابراتی، تجهیزات ناوبری، چراغهای دریایی، سازههای دریایی، مهندسی و مشاوره و خدمات دریایی، خطوط كشتیرانی و حمل و نقل دریایی، استاندارد و بازرسی دریایی، دانشگاهها و مراكز آموزش عالی، مراكز تحقیقاتی و ناشران مجلات تخصصی از جمله ماهنامه صنعت حمل و نقل در این نمایشگاه حضور داشتند.
فضای نمایشگاهی و تعداد شركت كنندگان این نمایشگاه نیز نسبت به نخستین دوره برگزاری آن به ترتیب ۳۰ و ۱۰ درصد افزایش یافته و انتقال و تبادل اطلاعات فنی، معرفی تولیدات داخلی و شناسایی تولیدات خارجی، برقراری تعامل میان شركتكنندگان، ایجاد زمینه برای استفاده هر چه بیشتر از قابلیتها و ظرفیتهای موجود صنایع دریایی و فعال كردن بخش خصوصی از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه ذكر شده استاز سوی دیگر سرمایه گذاریهای قابل توجه در زمینه پتروشیمی و توسعه فازهای مختلف حوزه گازی پارس جنوبی انجام گرفته است که این به معنای نیاز به طراحی سازه های دریایی و حضور پررنگ در ساخت و سازهای دریایی است که دهها هزار مشاغل مختلف را ایجاد می کند. برای مثال تنها شركت ساخت تاسیسات دریایی در خرمشهر طرحهایی به ارزش ۲ میلیارد دلار را در دست اجرا دارد. 

    
  مجله صنعت حمل و نقل 


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 18:20  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

كشتی‌سازی از جمله صنایعی است كه با توجه به ارتباط گسترده با دیگر صنایع می‌تواند نقش موثری در رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در كشور داشته باشد. علاوه بر این با توجه به اهمیت حمل‌و‌نقل دریایی در اقتصاد جهان و با توجه به مرز وسیع آبی كشور این صنعت به عنوان یك فعالیت اقتصادی سودآور چه در بخش تولید و چه در بخش خدمات بازرگانی ‌ مطرح است.
ایران با بیش از ۳هزار كیلومتر سواحل شمالی و جنوبی از توان بسیار بالایی برای رشد و توسعه صنایع كشتی‌سازی و كشتیرانی برخوردار بوده و یكی از مهم‌ترین اقدامات در زمینه هرچه فعال‌تر كردن این بخش در كشور ایران، فراهم كردن زمینه حضور سرمایه‌گذاران در زمینه تولید محصولات اولیه ساخت كشتی و فعالیت بازرگانی در بخش حمل‌و‌نقل دریایی است. در حال حاضر ۳۳‌هزار و‌۵۰۰ فروند كشتی اقیانوس پیما در آبهای دنیا در حال فعالیت هستند كه سهم ایران از این تعداد ۱۷۰ فروند كشتی است كه در مقایسه با تعداد كشتی‌های ناوگان كشور كوچكی مانند یونان كه به ۳۲۰۰فروند می‌رسد رقم ناچیزی است این در حالی است كه با در نظر گرفتن موقعیت دریایی كشور و صادرات سالانه بیش از ۱۲۰‌میلیون تن نفت و همچنین صادرات مواد پتروشیمی، نیاز كشور به ناوگان كشتیرانی بیش از این مقادیر است. در واقع پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در حمل‌ونقل آبی كشور به گونه‌ای است كه از یك سو براساس برآوردهای صورت گرفته نیاز ایران به تولیدات صنایع كشتی سازی طی ۱۰سال آینده بالغ بر ۱۸‌میلیارد دلار و برای منطقه در حدود‌۶۰‌میلیارد دلار برآورد شده كه این بازار داخلی و منطقه‌ای فرصت مناسبی را برای توسعه صنعت كشتی‌سازی فراهم كرده است و از سوی دیگر در بخش تعمیرات كشتی بیش از ۹۵‌درصد حجم تعمیرات ناوگان‌های كشتیرانی داخلی به خارج از كشور روانه می‌شود و این در حالی است كه سالانه بیش از ۱۲هزار كشتی اقیانوس پیما از تنگه هرمز عبور می‌كند ولی بزرگ‌ترین تعمیرگاه‌های كشتی جهان در سواحل جنوبی خلیج فارس (د‌بی و بحرین) شكل گرفته است و البته‌ نباید از نظر دور داشت كه برای ایجاد مجتمع‌های كشتی‌سازی در ایران تا كنون بیش از ۵/۱میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ناتمام صورت گرفته است.در مجموع به نظر می‌رسد در صورتی‌كه مشكلات ساختاری و اصلی كشتی‌سازی كشور و نیز ایجاد اعتماد دوباره برای سفارش كشتی‌های جدید با تحویل به موقع پروژه‌ها همچنین برآورد نیازهای تكنولوژیك‌ و البته مالی حل شود این غول خفته صنعتی و سرمایه‌ای در ایران بیدار خواهد شد و ضمن كمك به افزایش رشد اقتصادی در كشور به حل مشكلاتی از قبیل بیكاری، جذب نیروهای متخصص‌، افزایش صادرات‌، كاهش وابستگی و ... كمك شایانی خواهد كرد. چشم‌انداز رشد اقتصادی كشور و افزایش درآمدهای صادراتی كه هم اكنون از مرز ۵۰‌میلیارد دلار گذشته و در آینده‌ای نه چندان دور مرز ۷۵میلیارد دلار و حتی به عقیده برخی كارشناسان۱۵۰‌میلیارد دلار را نیز در خواهد نوردید، پتانسیل‌های بالقوه این صنعت را هر چه بیشتر نشان می‌دهد. 
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 18:10  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

مبانی                                                                                                              

1-به نتايج حاصل از پردازش داده ها چه مي گويند؟
الف) اطلاع                                ب)داده ها        ج)پردازش      د) اطلاعات

2-به اجزاي قابل لمس و فيزيكي كامپيوتر چه ميگويند؟
الف)سخت افزار        ب)نرم افزار           ج)ميان افزار                      د)برنامه

3-در نسل دوم كامپيوترها از كدام عنصر الكترونيكي استفاده شد؟
الف)ترانزيستور            ب)IC            ج)لامپ خلاء        د)مدارات مجتمع

4-كدام يك از گزينه هاي زير جزء دستگاههاي خروجي مي باشد؟
الف)صفحه كليد-ماوس-صفحه نمايش                ب)ماوس اسكنر-قلم نوري                     
  ج)صفحه كليد-چاپگر-اسكنر                        د)رسام-صفحه نمايش-چاپگر

5-فرق rom  وram  چيست؟
الف)ram از نوع نيمه هادي و rom از نوع مغناطيسي است
 ب)rom فقط خواندني است وليram فقط نوشتني است
ج) rom فقط خواندني است وليram خواندني و نوشتني است
 د) فرقي ندارد

 

                                                                                                          win xp

۶- براي راه اندازي مجدد سيستم و خارج شدن از محيط ويندوز از  …………… استفاده مي كنيم.
الف ) Log off      ب )Stand by   ج ) Shut down              د ) ResTART

۷-براي انتقال اجزاء انتخاب شده به حافظه موقت كدام گزينه مناسب مي باشد؟
الف)copy            ب)cut                  ج)paste                        د)select    

۸- براي كپي كردن يك فايل يا گروهي از فايلها كدام كليد تركيبي مناسب است ؟
الف) Ctrl + X           ب) Ctrl +V           ج) Alt + C               د) Ctrl + C

۹- براي مرتب كردن آيكن هاي روي دسك تاپ كدام گزينه مناسب است ؟
الف)  Active Desktop       ب) Refresh   
ج) Arrange Icons                د)Toolbars

۱۰- براي انتخاب فايلها به صورت پراكنده كدام عمل مناسب است؟
الف) فشار دادن كليد  Shift  و اشاره ماوس       ب) فشار دادن كليد Ctrl  و كليك ماوس
ج ) فشار دادن كليد  Alt و كليك ماوس                 د)فشاردادن كليدهاي تركيبي CTRL+A

۱۱-براي جابجايي پنجره ها روي دسك تاپ از چه فرماني استفاده مي شود؟
الف)restore           ب) size            ج)maximize                       د)move

۱۲- براي اجرا كردن برنامه ها و باز كردن مدارك از طريق منوي شروع كدام گزينه مناسب است؟
الف)FIND                 ب)RUN               ج)SETTING           د)FAVORITRES

۱۳- نواري كه در پايين پنجره My computer در محيط ويندوز چه نام دارد؟
الف)نوار عنوان                   ب)نوار وضعيت    ج)نوار آدرس         د)نوار وظيفه

۱۴-كدام گزينه در منوي شروع برنامه هاي نصب شده در محيط ويندوز را نمايش مي دهد؟
الف)setting            ب)             run ج) programs       د) documents

۱۵-براي تغيير تصوير پس زمينه صفحه نمايش كدام گزينه مناسب است؟
الف) screen saver                          ب) appearance
ج) background                              د) setting

۱۶-براي تغيير نام فايلها و پوشه ها از چه فرماني در ويندوز استفاده مي شود؟
الف) RENAME                ب) NEW        ج)DELETE             د)PROPERTIES

۱۷-براي ايجاد ميانبر از برنامه ها روي صفحه دسك تاپ از چه گزينه اي در منوي راست كليك استفاده مي شود؟
الف)COPY                       ب) PROPERTIES                  
 ج) CREATE SHORTCUT                  د)NEWFOLDER

 

word                                                                                                      

۱۸-كدام فرمان زير براي ذخيره كردن سند با نامي ديگر بكار مي رود؟
الف)Save as       ب)Save          ج)Save as HTML          د)Save In

۱۹-پسونداسنادي كه در محيط Word ذخيره ميشود چيست؟
الف)Dot                          ب)Gif                ج)Xls                           د)Doc

۲۰-كدام كليد تركيبي زير براي تبديل متن از حالت لاتين به فارسي بكار مي رود؟
الف)Alt+Shift  سمت چپ              ب)Alt+Shift ‌ سمت راست
ج)Ctrl+Shift  سمت چپ                د)موارد الف و ج

۲۱-براي افزايش اندازه قلم كدام كليد تركيبي مناسب است؟
الف)Ctrl+]             ب)Ctrl+[         ج)shift+[                            د)Shift+]

 

اکسل                                                                                                                        

۲۲-....... باعث مي شود كه متن نوشته شده در سل طوري تغيير اندازه داده شود تا در طول سل قرار گيرد؟
الف
) Wrap text                        ب) Merge cells                ج- Shrink to fit             د) هيچكدام

۲۳-جهت پر كردن خودكار چند خانه از كدام گزينه استفاده مي شود؟
الف
) Edit\Fill                ب) Insert\Function          ج) Format\Slyle         د) هيچكدام

۲۴-جهت تعيين پس زمينه از كدام تب Format\Cells   استفاده مي شود ؟
الف
) Pattern                   ب) Border        ج) Font     د) Number

 

پاورپوینت                                                                                                                      

 

۲۵- جهت باز كردن فايل قديم از گزينه -------
الف) new              ب) open            ج) save   as                  د) save

۲۶- گزينه   pase   در كدام منو قرار دارد؟
الف)  edit ب) save            ج) file              د) format

۲۷- جهت خروج از برنامه از --------
الف ) close           ب) exit             ج) alt+f4         د) همه موارد

اکسس                                                                                                                        

۲۸- فيلدي كه در يك جدول به عنوان فيلد كليد اصلي باشد اگر در جدول ديگر بكار برده شود چه نام دارد؟
الف
-فيلد كانديد                    ب-فيلد خارجي                              ج-فيلد تركيبي                   د-فيلد كليد

۲۹-اساسي ترين شي در هر بانك اطلاعاتي كه محل ذخيره داده ها مي باشد چه نام دارد؟
الف
- Table                                    ب-Query                       ج-Form              د-Report

۳۰-پسوند فايل بانك اطلاعاتي در Access چيست؟
الف
-dmb                            ب-bmd                           ج-mdb               د-mbd

۳۱- هر جدول در Access حداكثر چند فيلد مي تواند داشته باشد؟
الف
-32                  ب-64                             ج-128                            د-255   

اینترنت                                                                                                                             

۳۲-براي بازديد وب سايت موتور جستجوي Google فارسي ، از كدام URL استفاده مي كنيد؟

الف)www.google.com                              ب)www.go.com/fa

ج)www.google.org/fa                              د)www.google.com/fa

۳۳-كدام پوشه پيام هاي آماده ارسال را نگهداري مي كند؟

الف)Inbox           ب)Outbox ج)Sent item     د)Drafts

۳۴-كدام فرمان براي ارجاع پيام دريافت شده به همراه برخي توضيحات به شخص ثالث قابل استفاده است؟

الف)Reply           ب)Reply to all      ج)Forward          )Forward to all

۳۵-آدرس دريافت كنندگان رونوشت كاربني در كدام كادر آدرس قرار مي گيرند؟

الف)Bcc              ب)CC                 ج)To                 د)Subject

۳۶-كدام گزينه بيانگر سرعت مودم در هنگام اتصال به اينترنت مي باشد؟

الف)كيلوبيت در ثانيه                                    ب)كيلوبايت درثانيه

ج)مگاهرتز                                                د)مگابيت در ثانيه

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 17:55  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

تقسیم بندی های مختلفی در مورد کشتی ها وجود دارد و دریک تقسیم بندی کشتی ها به دو دسته کشتی های نظامی وغیرنظامی(بازرگانی)تقسیم می شوند.کشتی های بازرگانی نیز به سه دسته عمده تقسیم میشوند:کشتی های حامل کالای عمومی(General Cargo Ships)،کشتی های حامل کالای فله(Bulk Carrier Ships) و کشتی های مسافری(Passenger Ships).

کالای فله به کالاهایی مانند غلات،علوفه،سنگ آهن،پودرآلومینیوم،کود شیمیایی و کالاهای کیسه ای مانند برنج،شکر،سیمان و... گفته می شود.کالای فله ای ممکن است جامد،مایع و یا گاز باشد که برای حمل هر کدام نوع خاصی کشتی وجود دارد.

کالای متفرقه و عمومی به کالاهایی مانند کالاهای بسته بندی شده در ابعاد مختلف،آهن آلات،

ماشین آلات،انواع خودرو،کالای کانتینری،کالای پا لتیزه و...گفته می شود.

 

 

 

کشتی های فله بر: این نوع از کشتی ها برای حمل کالای فله ای که در بالا نام برده شد، طراحی شده اند و دارای مخازن جدا ازهم می باشند. کشتی های فله بر ممکن است برای تخلیه وبارگیری دارای جرثقیل باشند یا نباشند. معمولآ کشتی های بزرگ با بیش از5 مخزن، بدون

جرثقیل هستند وبین بنادرخاصی که تجهیزات ویژه ای برای تخلیه وبارگیری دارند،تردد می کنند.

کشتی های چند منظوره ای نیز وجود دارند که به نام OBO(Oil,Bulk,Ore) معروف هستند و همانطورکه از نام آن مشخص است،قابلیت حمل مواد نفتی،کالای فله ای خشک و سنگ معدن را دارند

 

 

 

کشتی های حامل کالای عمومی:(General Cargo )

این کشتی ها مخصوص حمل کالاهای بسته بندی شده که در بالا نام برده شد می باشند.

 

 

 

کشتی های کانتینر بر:

دو نوع عمده کانتینر از نظر اندازه وجود دارد.20فوتی و40فوتی.کانتینر ها برای حمل بسیاری از کالاهای عمومی ومواد مایع مخصوصاً برای حمل کالاهای خطرناک استفاده می شوند. نوع خاصی از کانتینرها مجهز به سیستم یخچالی خنک کننده هستند.مزیت استفاده از کانتینر ها برای حمل کالا آسانی،سرعت زیاد تخلیه و بارگیری و ایمنی بالای آنها در حمل کالا می باشد.در کشتی های کانتینری به ندرت جرثقیل تعبیه می شود تا از فضای عرشه بیشتر استفاده شود.این نوع کشتی های کانتینری بدون جرثقیل بین بنادر ی تردد می کنند که بطور کامل به تجهیزات تخلیه و بارگیری کانتینر مجهز شده اند.

 

 

 

کشتی های حامل گاز مایع طبیعی (LNG Carrier) :

حمل و نقل گاز طبیعی به شکل مایع از سال 1959 آغاز شد و از کشتی های ویژه ای برای

حمل و تقل انواع گازها استفاده می شود.مخازن ویژه ای درکشتی ها برای فشرده سازی و سرد

کردن گاز طراحی شده اند. گاز طبیعی که هنگام استخراج نفت بدست می آید،ترکیبی ا ز متان(Methane) ، اتان((Ethane ،پروپان(Propane )،بوتان(Butane ) وپنتان(Pentane )

است. پروپان و بوتان که گازهای سنگین تری هستند،LPG Petroleum Gases)) نامیده میشوند. بقیه،مخصوصاً متان گاز طبیعی نامیده می شوند. گاز طبیعی دارای 75 تا 95 درصد متان ونقطه جوشC°162-  است. متان دارای دمای بحرانی C°82 -  است و این بدین معنی است که در دمای بالاتر از این نمی تواند مایع شود.در طول سفر دریایی باید دمای محموله در حد معینی نگه داشته شود وا ز آنجایی که انتشار گاز خطرناک است،یک سیستم کمپرسور درکشتی تعبیه شده تا گازهایی را که از مخازن متصاعد میشوند، بازیافت کند و برای استفاده به عنوان سوخت به موتورخانه(Engine Room ) بفرستد. بدیهی است که به علت حساسیت بیشترLNG

نسبت به سایرمحمولات،کشتی های حامل آن دارای فن آوری پیچیده تری نسبت به سایر کشتی ها  هستند

 

 

کشتی های مجهز به یخچال و سیستم خنک کننده:

سیستم سرد سازی در این کشتی ها دمای انبارهای کشتی را برای حمل کالاهای فاسد شدنی یا کالاهای منجمد در حد لازم نگه می دارد.سرعت این کشتی از دیگر انواع کشتی های حامل کالای عمومی بیشتر است.این نوع کشتی ها کالاهای یخچالی، مانند گوشت،ماهی،مواد پروتئینی،میوه و سبزیجات را حمل می کند.

 

کشتی های رو رو))Roll on//Roll off Ships

این نوع کشتی ها برای حمل وسایل چرخ دار مانند کامیون،اتومبیل ،قطارو....طراحی شده اند. بار می تواند با سرعت از قسمت انتهایی کشتی تخلیه و بار گیری شود.

بعضی ازاين کشتی ها طوری طراحی شده اند که قابلیت حمل کانتینر را هم داشته باشد.تخلیه و بارگیری معمولاً از قسمت انتهایی کشتی توسط یک سطح شیب دار که بین کشتی و اسکله قرار می گیرد،انجام می شود.

 

 

کشتی های نفتکش(Oil Tankers ):

این کشتی ها مخصوص حمل نفت خام هستند و برای حمل مشتقات نفت خام مانند بنزین،گازوئیل

،نفت سفید و......از نوع دیگر نفتکش با طراحی خاص که فراورده بر(Product Carrier)

نامیده می شوند، استفاده می شود.نفتکشها دارای ظرفیتهای مختلف هستند که بزرگترین آنها با  

عنوانVLCC (Very Large Crude Carrier )که بین 200000تا300000 تن و  

ULCC (Ultra Large Crude Carrier) بیش از 300000  تن ظرفیت دارند.نفتکشها  

مانند انواع دیگر کشتی ها مخزنهای متعد دی دارند که توسط پمپهای مخصوص تخلیه و بارگیری

می شوند.

 

 

 

کشتی های مسافربر

passenger ships

 

 

 

کشتی های نظامی:  

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 17:45  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

تهران شناسی - تهرانگردی- گردشگری تهران

 


+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 15:30  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

اميد شکري ــ در اين مقاله سعي شده است كه رئوس جاذبه هاي گردشگري منطقه اردبيل معرفي و مشكلات موجود در امر جذب گردشگر بررسي شود.
مقدمه :
توسعه صنعت توريسم به عنوان بخشي از ابعاد توسعه اجتماعي و فرهنگي هر كشور در كنار توجه به درآمدزايي، اشتغال زايي و مقوله اقتصاد فرهنگ بسيار حائز اهميت مي باشد اكثر دولتها در تلاش هستند تا بخش مهمي از درآمد سرانه ملي خويش را از اين صنعت تامين كنند چرا كه درآمد زايي اين صنعت نسبت به هزينه هاي ناچيز آن بسيار بالاست.
امروزه يكي از قوي ترين نگاه ها در سطح بين الملل براي توسعه توريسم بعد اقتصاد توريسم مي باشد براساس مطالعات WTO " سازمان جهاني توريسم"پيش بيني مي شودكه تعداد جهانگردان تا سال 2010 به يك ميليارد نفر برسد كه در اين بين درآمدي بالغ بر1550 ميليارد دلار عايد كشورهاي جهان خواهد شد واز سوي ديگرروند اشتغالزايي دراين بخش 11/2 برابر سريع تر از ساير بخش ها عنوان شده است چرا كه اين صنعت بيش از صد ميليون شغل در سراسر جهان ايجاد مي كند.
شوراي جهاني توريسم و سفر (WTTC) نيز سالانه در گزارشهاي متوالي خويش از رشد اقتصادي توريسم در كشورهاي جهان خبر ميدهد براساس آمار WTO ركود گردشگران جهان با رشد 10 درصدي به 760 ميليون نفر رسيده است و پيش بيني مي شود در سال 2006 اين صنعت رشدي در حدود 5 الي 8 درصد داشته باشد ميزان سرمايه گذاري در صنعت توريسم در سال 2000 معادل 701 ميليارد دلار يا 9/4 درصد از كل سرمايه گذاري بوده و پيش بيني مي شود كه تا سال 2010 اين رقم به 1404 ميليارد دلار يا 10/6 درصد از كل سرمايه گذاري برسد.
تاثيرات شگرف توريسم در كاهش نرخ بيكاري ،افزايش سطح درآمد، تامين منابع انرژي و رونق بازار صنايع دستي كه طبق آمار موجود 10 ميليون نفر از آن ارتزاق مي كنند تنها بخشي از مزاياي ويژه پرداختن به اين صنعت است به ازاي ورود هر گردشگر 2تا 6 شغل بصورت مستقيم ايجاد مي شود در محاسبات اقتصاد دانان توسعه اين روند با احتسابات مشاغل در بخش هاي توليدي و خدماتي براي هر گردشگر به ايجاد شغل براي 9 تا 15 نفر مي رسد.
هزينه لازم جهت ايجاد هر فرصت شغلي در بخش خدمات و صنعت بين 12 تا 25 هزار دلار است حال آنكه براي صنعتي چنين درآمد زا اين حجم سرمايه گذاري بسيار اندك است.
طي سالهاي اخير صنعت توريسم 1/5 درصد درآمد ملي جهان را بخود اختصاص داده است در حالي كه سهم هريك از صنايع نظامي، نفت و فولاد به 5 درصد هم نمي رسد.
توزيع جغرافيايي اين درآمد به شدت نامتعادل است بطوريكه 80 درصد درآمد و اشتغال ناشي از اين صنعت به آمريكا و اروپا اختصاص دارداز 20 درصد باقي مانده 2/5 درصد سهم خاورميانه مي باشد و از 2/5 درصد سهم خاورميانه كمتر از يك درصد سهم ايران مي باشد اين صنعت در ايران بويژه در منطقه آذربايجان مراحل اوليه رشد خود را طي مي كند و صنعتي نوپا به شمار مي آيد منطقه آذربايجان بويژه اردبيل با وجود دارا بودن قدمت تاريخي و داشتن ارتباطات فرهنگي و بازرگاني با ملل غرب وشرق فاقد جايگاه مناسب بين مناطق توريست پذير به شمار مي رود توسعه اين صنعت خواه ناخواه متاثر از توسعه يافتگي كشور است و همواره با مشكلات و موانعي روبرو بوده است .
كمبودها وموانع سبب كاهش توانمنديها در به حداكثر رساندن سهم بازار جهانگردي سطوح داخلي و بين المللي در بلند مدت گرديده وسئوالات بسياري را در خصوص توسعه و تداوم بخش جهانگردي در آن مناطق مطرح مي نمايد.
براي ورود هر توريست در كشورها مولفه هاي چون امنيت ، ارائه خدمات بهينه، ميراث غني تمدني، اكوتوريسم ، ژئوتوريسم ، اگروتوريسم ، دريا و درياچه ها ، تنوع فرهنگي ،تنوع آب وهوا،ويزاي سهل وآسان... مورد نياز است که با فقدان هر يک از اين موارد ورود جهانگرد با مشكل و اختلال مواجه خواهد شد.
اكنون رويگرداني كشورها به سمت استفاده و توسعه صنعت توريسم به گونه اي است كه دولت ها تمام توان خود را صرف ايجاد زيرساختها و سرمايه گذاري در جهت تامين امكانات كرده و اجازه مي دهند تا سرمايه گذاران ديگر بخشها در جريان مبادلات گردشگري و ايجاد خدمات و محصولات جديد توريستي وارد شوند به همين دليل است كه سطح بهره وري سرمايه گذاري در اين كشورها به شدت افزايش مي يابد.
اسپانيا با داشتن كمترين جاذبه هاي گردشگري و تاريخي سالانه در حدود 30 تا 40 ميليارد دلاردرآمد كسب مي كند 49 درصد منابع انرژي مصر و 37 درصد منابع تركيه از محل صنعت توريسم تامين مي شود.
 
نگاهي اجمالي به پتانسيل هاي گردشگري منطقه اردبيل:
معرفي و پرداختن به جنبه هاي مختلف توريسم منطقه اردبيل با توجه به بيشينه تاريخي و وجود تمدنهاي مختلف در ادوار مختلف تاريخ و تنوع فرهنگي و اكوتوريسم مدنظر نمي باشد، و در اين مقاله سعي برآن است كه رئوس جاذبه هاي گردشگري معرفي شده و مشكلات موجود در امر جذب گردشگر بررسي شود.
جاذبه هاي گردشگري منطقه اردبيل را مي توان به جاذبه هاي فرهنگي اكوتوريسم و توريسم صنعتي تقسيم كرد.
جاذبه هاي فرهنگي :
كليه پديده هاي ساخت بشر، مورد توجه گردشگران بوده، فرهنگ و تمدن انسان در تشكيل و تكامل آن دخالت داشته است. جاذبه هاي فرهنگي نيز به چندين زيرشاخه تقسيم مي شوند .
الف: آثار باستاني و تاريخي:
شرايط مناسب جغرافيايي باعث شده تا آثار فراواني از تمام دوره هاي تاريخي را در منطقه مشاهده كرد اين آثار تاريخ مستند آذربايجان مي باشد در تمام شهرها و روستاهاي منطقه اردبيل به صور مختلفي چون كاخها ،پلها، قلعه ها و باغهاي تاريخي وجود دارد.
ب: اماكن متبركه ومقدس :
با توجه به اينكه اردبيل و كوه ساوالان محل تولد زرتشت و خاستگاه شيعه در ايران مي باشد مي توان موار متعددي از آتشگاه ،مسجد و… را در منطقه مشاهده كرد آثاري مثل جمعه مسجد اردبيل و…
ج: جاذبه هاي زيارتي: زيارتگها و امامزاده ها
د: معماري سكونت گاههاي انساني، شهرها و روستاها
هـ: مراسم سنتي اجتماعي و مذهبي
و) موزه ها
در منطقه اردبيل موزه هاي متعددي در حال فعاليت هستند واقداماتي نيز براي تاسيس برخي از موزه هاي تخصصي انجام گرفته است مي توان به موزه هاي مردم شناسي و چيني خانه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي، موزه حيات وحش و … اشاره كرد.
ز: شيوه هاي زندگي :
1-       كوچ نشيني
2-       روستانشيني
3-       شهر نشيني
 
بخش صنعت:
در اين زمينه منطقه اردبيل حرفهاي زيادي براي گفتن دارد صنايع دستي اين منطقه عبارتند از فرش (فرش قوباي اردبيل شهرت جهاني دارد)ورني بافي ،مسند، گليم ، جاجيم، جورابهاي پشمي ،خورجين دوزي و … كشاورزي
 اگروتوريسم (Agrotourism
 
اين شاخه پرورش ميوه هاي متنوع را نيز در كنار محصولات كشاورزي و دامداري شامل مي شود توسعه توريسم روستايي ضمن اينكه در ديد كلان درآمد ملي را افزايش مي دهد در توسعه فرهنگي و اقتصادي مناطق توريستي نيز نقش غيرقابل انكاري دارد تا آنجا كه متخصصين امر توسعه اين نوع توريسم را يكي از عمده ترين روشهاي محروميت زدايي مي دانند .
شهرت برخي از فرآورده هاي كشاروزي و دامداري از جمله عسل ساوالان اردبيل و… لزوم توجه به اين بخش را مي طلبد.
 
اكوتوريسم (Ecotourism):
 
كليه پديده هاي طبيعي كه در پهنه جغرافيايي يك سرزمين قرار گرفته اند و انسان در شكل گيري آنها دخالت نداشته است مورد توجه گردشگران قرار مي گيرد زير شاخه هاي اكوتوريسم به همراه تقسيمات فرعي آن بدين شرح است:
1-       دامنه نوردي: شامل ديدار از حيات وحش، ديدار از چشم اندازها و آثار طبيعي آموزش و پژوهش در طبيعت تفرج و تغيير حال وهوا در اين بخش از اكوتوريسم منطقه اردبيل داراي پتانسيل هاي فراوان وبالقوه اي است.
2-       شكار وصيد: شكار چهارپايان، ماهيگيري و صيد پرندگان
3-       مردم شناسي ، توريسم كوچ، آداب و رسوم و روستاگردي
4-       ورزشهاي ساحلي و آبي شامل شنا، قايقراني، اسكي روي آب و غواصي
5-       بيابانگردي: تورهاي كاروان رو،اسكي روي ماسه
6-       طبيعت گردي شامل چشمه هاي آب گرم ، لجن درماني، يخ نوردي و غارگردي
با توجه به شرايط جغرافيايي به جز توريسم بيابانگردي كه سايت اين گونه توريسم در منطقه آذربايجان موجود نمي باشد جذب توريست در بقيه موارد امكان پذير مي باشد .يكي از سايتهاي توريستي كه از پتانسيل بسيار بالايي در امر اكوتوريسم در سطح منطقه آذربايجان برخوردار بوده ولي براي كليه علاقمندان طبعيت و توريسم ناشناخته مانده وحتي در طرح جامع گردشگري استان اردبيل بدان توجه خاصي مبذول نشده روستاي آليله مي باشد.
روستاي آليله در 10 كيلومتري شرق شهرستان گرمي به سمت مرز ايران و جمهوري آذربايجان واقع شده است اين روستا با قابليت هاي متنوع توسعه در زمينه گردشگري به عنوان يك سايت توريستي با قابليت هاي منحصر به فرد توصيه مي گردد.
وجود گورستان بزرگ وتاريخي كه احتمالاً مربوط به مسافران جاده ابريشم "اپيك يولو" است ونيز شرايط آب وهوايي مساعد و متفاوت با سايتهاي ديگر استان وجود غار و يخچال طبيعي ، نظام طبيعي حاكم و جنگلهاي موجود دراين سايت ،ارتفاعات شمال روستاي آليله كه از نظر توپوگرافيكي براي فعاليتهاي اسكي روي چمن بسيار مناسب مي باشد از جمله نقاط قوت توريستي اين منطقه به شمار مي روند.
آثار جاده ابريشم در خط الراس ارتفاعات مشرف براين ناحيه آثار و بقاياي سنگرهاي باقي مانده از جنگ قشون ايران وروسيه و خط مرزي در شرق سايت ونيز منظره چشم نواز جنگلي جمهوري آذربايجان مجموعاً ارزش توريستي و تفرجگاهي روستاي آليله را تقويت مي كند.
اين در حاليست كه اقدامي در جهت شناساندن اين سايت مستعد گردشگري براي جذب توريست انجام نشده وحتي اين روستا براي اهالي استان اردبيل نيز بسيار ناشناخته باقي مانده است.
معرفي برخي از پتانسيلهاي توريستي اردبيل
 
منطقه اكوتوريستي گردنه حيران:
 
در بخش غربي گردنه حيران ،آنجا كه قبل از ورود به تونل مرز سياسي استانهاي اردبيل و گيلان شروع مي شود دره نسبتاً وسيعي دارد كه مي توان آنرا دروازه وروي يا كريدور توريستي در مدخل استان اردبيل به شمار مي آورد اين كريدور توريستي كه از ابتداي تونل شروع وتا 7 كيلومتر به سمت نمين و اردبيل ادامه مي يابد در دو طرف دره داراي دامنه هاي سرسبز و كم شيبي است كه در گذشته با پوششي از درختان جنگلي يكي از زيباترين مناطق طبيعي استان به شمار مي رفت. از بين رفتن قسمت عمده اين جنگلها و تبديل اراضي آن به كشتزارهايي باعث افت كيفي منظر طبيعي آن شده است.
رعايت موارد زير براي استفاده بهينه از پتانسيل هاي گردنه حيران ضروري است:
1-       تثبيت كاربردي دامنه هاي دو طرف دره و ارتفاعات اطراف تونل بعنوان حريم گردشگري و جلوگيري از ساخت و سازهاي نامانوس در آن
2-       تراس بندي ،فضا سازي و آماده سازي
3-       برق رساني
4-       احداث پاركينك
5-       احداث دكه هاي پذيرايي
6-       درختكاري، فضاسازي و …
طي سالهاي اخير استانداري گيلان با نصب تابلويي اين منطقه را جزو استان گيلان محسوب نموده و نسبت به اين منطقه ادعاي ارضي كرده است.
 
منطقه توريستي فندقلو:
 
جنگل فندقلو در 30 كيلومتري شهر اردبيل و در 10 كيلومتري جنوب شهر نمين قرار گرفته است .اين منطقه بخاطر داشتن جاذبه هاي منحصر بفرد جنگلي – مرتعي و گردنه زيباي حيران با جذابيتهاي طبيعي متنوع ، قابليتي بسيار ممتاز براي توسعه در صنعت اكوتوريسم را دارد.
عرصه جنگلي فندقلو بخشي از جنگلهاي شرق استان اردبيل به شمار مي رود.اين جنگل در سطحي به طول 25 كيلومتر پراكنده است مساحت منطقه فندقلو 2/4062 هكتار مي باشد كه 4/1108 آن تحت پوشش عرصه جنگلي و بقيه مرتفع مي باشد بلندترين نقطه ارتفاعي مربوط به كوه سنگر (محل تاسيسات و دكل هاي مخابراتي) به ارتفاع 2120 متر از سطح درياست.
در جنگل فندقلو 19 گونه جنگلي متعلق به 8 تيره ، ‌و 17 جنس شناسايي شده است .در بين انواع شناسائي شده گونه هاي نادري نظير فندق ،مرز، راش، بلوط (بلند مازو) و بيدمشك وجود دارد در منطقه فندقلو حيواناتي نظير روباه،گرگ ، خرس قهوه اي،سمور و پرندگاني چون قرقاول، كبك و عقاب طلائي يافت مي شود.
فندقلو منطقه منحصر بفردي براي توريسم ييلاقي و تفريحي است . پيست اسكي روي چمن آن احداث شده و با تکميل آن ميتوان مسابقات جهاني و بين اللملي اسکي را در آن برگزار کرد
اين منطقه از نظر قابليت هاي توسعه داراي امكانات زير است:
1-       قابليت بهره برداري از ورزش اسكي روي چمن در فصول غير زمستان
2-       قابليت استفاده براي ورزش اسكي در فصل زمستان
3-       قابليت اكوتوريستي براي اقامتهاي ييلاقي
4-       قابليت اكوتوريستي براي تورهاي گروهي دانشجويي و دانش آموزي
5-       قابليت پيك نيكي آن در درون درختزارهاي فندق
6-       قابليت فرهنگي ظرفيت اكوتوريستي آن تحت عنوان جشنواره فندق چيني
براي بهره برداري بهتر و بيشتر از پتانسيل هاي توريستي منطقه فندقلو مي توان موارد زير را در نظر داشت:
1-       احداث تله كابين براي رساندن مسافران از محل جاده قديم گردنه حيران به بالاي كوه ، تامسافران بتوانند از اين منظره دره زيباي حيران را مشاهده كنند.
2-       احداث كمپينك هاي موقت در منطقه
3-       شناساندن اين منطقه براي بهره برداري بهينه
از سال 83 طرح احداث تله كابين منطقه فندقلو شروع شد تا اينكه در اسفند 84 اين طرح به بخش خصوصي واگذار گرديد بخش خصوصي با جديت درصدد انجام پروژه بود و حتي با كشور اتريش براي خريد تله كابين و ساير تاسيسات به توافق رسيد اما با كارشكني برخي نهادها اجراي اين پروژه متوقف شده است
از مرداد امسال پروژه مجددا فعال شده است . علاوه بر پتانسيل هاي فوق با توجه به وزش باد در طول سال در منطقه جنگل فندقلو در سال 82 سازمان انرژي هاي نو ايران (سانا)طي طرحي اقدام به بررسي و اندازه گيري مقدار باد جهت احداث نيروگاه بادي در منطقه فندقلو نمود. نتايج حاصل از طرح نشان از مساعد بودن شرايط فيزيکي منطقه جهت احداث نيروگاه بادي بود و حتي طرح احداث اين نيروگاه توسط سازمان انرژي هاي نو ايران تهيه و آماده شد ولي تاکنون به دلايل نامعلوم به مرحله اجرا درنيامده است .
 
درياچه شورابيل:
 
درياچه شورابيل به مساحت 120 هكتار و در دو كيلومتري جنوب اردبيل واقع شده است . سابق براين بخاطر شوري و لجن طبي خود مشهور بود.
مهمترين ويژگي كاربردي درياچه شورابيل اختصاص به ظرفيت فراغتي آن براي اهالي اردبيل است ساخت و سازهاي شتابزده در حاشيه درياچه تاحدود زيادي عملكرد فراغتي آنرا كاهش داده است.
اين درياچه مستعد پيست قايقراني روئينگ است چرا كه اولين شرط براي احداث اين پيست، درياچه اي است كه حداقل 2 كيلومتر مسير مستقيم داشته باشد و اين شرايط درياچه شورابيل وجود دارد.
رعايت موارد زير براي بهره گيري بهتر و بيشتر از امكانات اين درياچه ضروري به نظر مي رسد:
1- خارج كردن ترافيك ماشين ها از تراسهاي حاشيه اي درياچه و انتقال آن به خط الراس تپه هاي اطراف
2- متوقف كردن پروژه هاي نيمه تمام مجتمع هاي توريستي چرا كه اين طرحها براساس يك ارزيابي بدون پشتوانه مطالعاتي شروع بكار كرده و سپس نيمه تمام رها شده اند.
3-نوسازي تاسيسات فرسوده تفريحي
4-       بهسازي و بازسازي ورودي محوطه درياچه
5-       اختصاص فضاي پيك نيكي در حاشيه درياچه
6-       احداث اسكله هاي متعدد قايقراني
7-       حفظ و تقويت گياهان آبزي حاشيه درياچه به عنوان حريم هاي طبيعي زيستگاه پرندگان و احداث تعدادي جزاير مصنوعي در نقاط مناسب به عنوان زيستگاه زادآوري ، لانه سازي و جوجه آوري پرندگان .
8-       نور پردازي مهندسي
9-       احداث پارگينكهاي كافي و …
 
درياچه نئور :
 
درياچه نئور در 48 كيلومتري جنوب شرقي اردبيل و در ارتفاع 2700 متري از سطح دريا قرارگرفته است . وسعت درياچه بيش از 220 هكتار و مشتمل بر دو درياچه كوچك (40 هكتار) و بزرگ (180 هكتار ) است كه در فصل پرآبي (بهار) به هم مي پيوندند ودرياچه واحدي را تشكيل مي دهند بيشترين عمق درياچه 5/5 متر و ميانگين ژرفاي آن سه متر است. ماهي قزل آلاي اين درياچه شهرت جهاني دارد . درياچه نئور داراي جاذبه هاي بسيار مساعد توريستي است.
مهمترين قابليت هاي اكوتوريستي درياچه نئور عبارتنداز :
1-       قابليت صيدگاهي ماهي قزل آلا در اواخر فصل تابستان و اوايل پاييز.
2-       قابليت قايقراني ورزشي با استفاده از قايقهاي غيرموتوري (بادباني ،پارويي و پدالي)
3-       قابليت پاتنياژ و قايقراني بادباني در فصل زمستان كه سطح درياچه يخ مي بندد.
4-       قابليت احداث پيست اسب سواري در امتداد ساحل درياچه بصورت تور كه در اين زمينه درياچه داراي شرايط مساعد توپوگرافيك جزء در قسمتي از سواحل غربي است .
5-       قابليت احداث پيست دوچرخه سواري در اطراف درياچه
6-       قابليت احداث رستوران شناور در نزديكي سواحل شمالي درياچه با غذاي اختصاصي ماهي قزل آلاي تازه كه از درياچه صيد مي شود.
7-       قابليت هم پيوندي با توريسم طبيعت گردي كه از مسير ييلاقهاي سوباتان و شكره دشت تالش وارد حوزه اين درياچه مي شود و تقريباً اكثر آنان را مسافران خارجي تشكيل مي دهند.
8-       قابليت مسيرهاي پياده روي و كوه پيمايي از مبدا درياچه به ارتفاعات و كوههاي اطراف بويژه صخره هاي نويي داش وقره گل .
9-       قابليت تورهاي علمي براي آموزش دانشجويان و دانش آموزان ، بدليل منشاء پيدايش درياچه ويژگيهاي ليمنوژيكي آب ، پوشش گياهي .
10-     قابليت اكوتوريستي براي اقامتهاي ييلاقي
درياچه نئور با وجود دارا بودن پتانسيلهاي بسيار متنوع براي اكثر ساكنان استان ناشناخته مانده است و بجز آسفالت جاده خاكي آن اقدامي ديگري براي معرفي و استفاده بهينه از اين پتانسيل ها براي جذب توريست بعمل نيامده است.
براي بهره برداري بهينه از اين پتانسيل ساخت و ساز موارد زير ضروري است:
1-       تفرجگاه و تفريحگاه براي ساكنين اردبيل
2-       تاسيسات پذيرايي و خدمات تفريخي براي مسافران آبدرماني سرعين و ديگر آبهاي معدني نزديك.
3-       ارودگاه اقامتي ساده و ارزان قيمت و سازگار با طبيعت
4-       تاسيسات و امكانات اقامتي و صيادي
5-       اقامتگاه ييلاقي با اجزاي وابسته به آن براي افراديكه علاقمند به اقامت ييلاقي در اين منطقه خوش آب و هوا هستند.
 
مجموعه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي :
 
مجموعه بسيار ارزشمند و زيباي بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي يكي از ده اثر مهم و باستاني كشور به شمار مي رود بناي ابتدايي بقعه به قبل از اسلام برمي گردد در حال حاضر مجموعه شامل 8 بخش اصلي مسجد جنت سرا، قنديل خانه ،حرم خانه، چيني خانه ،چله خانه، شربت خانه، گبند الله الله و شهيدگاه مي باشد.
علاوه بر مقبره شيخ صفي و مرقد شاه اسماعيل اول، آرامگاه ديگر شاهزادگان، سرداران قزلباش از جمله شهداي جنگ چالداران و شيروان در اين بقعه ومحل شهيدگاه قرار دارد.
طي قرون گذشته بسياري ازآثار ارزشمند اين بقعه به شيوه هاي گوناگون از محل بقعه خارج شده اند كه از جمله اين آثار مي توان به قالي زيباي اردبيل اشاره كرد . اين فرش هم اكنون در موزه آلبرت هال لندن نگهداري مي شود . بقيه آثار بقعه هم اكنون در موزه هاي مشهور جهان چون آرمتياژ مسكو،لندن و … نگهداري مي شود.
طي ماه گذشته يكسري CD از نسخه هاي نفيس و گران قيمت خطي بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي كه بيش از انقلاب به تاراج رفته و در موزه هاي شوروي سابق نگهداري مي شده است در اختيار كتابخانه مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته است.
در سال 72 طرح آزادسازي حريم بقعه در كنار نوسازي و اجراي طرح جامع بقعه شروع گرديد وتاكنون ( مرداد 85) اجراي پروژه با توجه به عدم همكاري مجري پروژه (وزارت مسكن و شهرسازي ) پيشرفت محسوسي نداشته و چهره تاريخي شهر را دگرگون ساخته است.
 در سال 83 طرح احداث موزه تخصصي صفويه در محل بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي با هدف جمع آوري آثار تاريخي اين بقعه از موزه هاي داخل و خارج کشور و شناساندن سلسله صفويه به عموم مردم و بويژه توريستها تصويب شد ولي با توجه به عدم تحصيص بودجه اين طرح تاکنون به مرحله اجرا در نيامده است.
با توجه به اينكه مجموعه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي مراحل ثبت در فهرست ميراث جهاني يونسكو را سپري مي كند عدم تكميل به موقع بقعه باعث تاخير در ثبت آن در فهرست ميراث جهاني يونسكو وهم چنين ناشناخته ماندن آن براي توريستها خواهد شد.
از ديگر آثار ديدني اردبيل مي توان به مجموعه پلهاي تاريخي ،بازار اردبيل ، پيكره انسان نماي قورخو ده ده ، موزه مردم شناسي ،‌موزه حيات وحش ، جمعه مسجد ،روستاي توريستي بيله دره، منطقه زيباي دربند و باغات گيلاس بخش هير اشاره كرد.
 
سرعين، نگين گردشگري آذربايجان
 
شهر توريستي سرعين بدليل وجود آبهاي گرم متعدد كه اكثريت آنها داراي خواص درماني است هم چنين برخورداري از شرايط ممتاز آب و هوايي ييلاقي باعث شده تا در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار گيرد بطوريكه متوسط مراجعات توريستها در روزهاي تابستان 30 هزار نفر و حتي در روزهاي تعطيل و شرايط مساعد آب و هوايي حتي به 100 هزار نفر هم برسد.
پذيرايي مناسب و آبرومندانه از اين تعداد مسافر داخلي و خارجي و غلبه برمشكلات ساختاري و نارسايي هاي زيربنايي شهر از اهميت خاصي برخوردار است.
افزايش امكانات موجود در جهت سرويس دهي مناسب به گردشگران متناسب با افزايش جذب گردشگر به منطقه و افزايش تعداد روزهاي اقامت توريستها بايد مد نظر قرار گيرد.
امروزه مسئله جذب توريست در شهر توريستي سرعين با دو چالش عمده مواجه بوده که هر لحظه ادامه حيات آنرا تهديد مي كند.
1-       ترك زود هنگام توريستها بدليل كمبود امكانات اقامتي و تفريحي
2-       نارضايتي توريستها وامكان كاهش تعداد آن با بروز مشكلات بهداشتي و احياناً فرهنگي و اجتماعي
در راستاي افزايش تعداد روزهاي مراجعات مسافران به شهر از حدود 100 روز به كل طول سال امكانات مناسب بايد فراهم گردد از جمله اين امكانات ورزشي و تفريحي كه طي سالهاي اخير به بهره برداري رسيده است تله اسكي آلوارس مي باشد ابتدا قرار بود تله كابين نيز در اين منطقه احداث شود ولي از زمان آغاز عمليات پروژه (سال 79) تا سال 85 تله كابين احداث نگريده است.
علاوه براين با در نظر گرفتن جاذبه هاي تاريخي منطقه مانند روستاي تاريخي كنزق در 2 كيلومتري شهر و افزايش امكانات زيربنايي د رآن بالاخص جاده ارتباطي آن، تقويت اردوگاههاي تفريحي درنزديكي شهر، با كمك گرفتن از جاذبه هاي توريستي موجود در اردبيل و شهرستانهاي اطراف مي توان به اهداف مورد نظر دست يافت.
برگزاري همايشها، سمپوزيوم ها، سمينار هاي استاني وكشوري در سرعين علاوه بر رونق اقتصادي و غناي فرهنگي نقش موثري در شناساندن قابليت ها وجاذبه هاي آن به ساير مناطق خواهد داشت همانند ساير كشورهاي خارجي با شركت در سمينارها ونمايشگاه هاي بين المللي و با ايجاد سايت هاي تبليغاتي اينترنتي مي توان به معرفي قابليت ها و استعدادهاي منطقه پرداخت اجراي اين برنامه بدون مشاركت بخش خصوصي امكان پذير نخواهد بود.
از سوي كارگروه گردشگري استان برنامه هاي زير براي افزايش ورود توريست به منطقه سرعين اتخاذ شده است.
تهيه طرح جامع توريستي سرعين، طرح ساماندهي شهر و هم چنين مطالعه طرح احداث و اجراي پارك 12هكتاري و كمپينگ روستاي توريستي ويند كلخوران و مسير سلامت 7/1 كيلومتري افزايش مراكز تفريحي و ورزشي، احداث ترمينال مسافربري احيا و مرمت آثار باستاني از جمله تپه آناهيتا ، روستاي كنزق و غارهاي باستاني ،احداث وتكميل مسير ارتباطي سرعين، ويله دره، احداث بلوار و واحدهاي اقامتي در روستاي توريستي ويله دره ، تكميل اردوگاههاي تكميل محور ميمند به آلوارس احداث آموزشكده آبدرماني وگياهان دارويي،و … اجراي به موقع اين طرحها جز بااختصاص بودجه مناسب و به موقع از سوي دولت ممکن نخواهد بود. طرح احداث دهكده توريستي سرعين كه از اسفند سال 83 آغاز گرديده و قرار براين بود كه در اين دهكده يك باب هتل پنج ستاره، آبدرماني مجهز ، شهربازي ،‌استخر روباز و … بامشاركت كشورهاي تركيه ، سوئيس و … احداث شود كه متاسفانه پس از گذشت 18 ماه فقط محوطه آن ديوار كشي شده وتاكنون پروژه هيچ پيشرفتي نداشته است.
 
مجموعه‌ي كم‌نظيري از خانه‌هاي سنگي در دهكده‌ي صخره‌يي كلخوران اردبيل
در فاصله‌ي بيش از چهار كيلومتري سرعين، روستاي ويند كلخوران با آثار باستاني مانند دهكده‌اي
صخره‌يي و شگفت‌انگيز، جاذبه‌ها و مناظر طبيعي در امتداد دره‌ي زيباي ورنياب، گورستان‌هايي متشكل از سنگ قبرهايي ديدني مربوط به دوره‌هاي گذشته قرار دارند كه در مجموع، اين مكان را به‌صورت موزه‌اي تاريخي، هنري و طبيعي درآورده است.
دره‌ي زيباي ورنياب دره‌اي طولاني است كه از دامنه‌ي تپه‌هاي روستاي ورنياب تا قسمت انتهاي مزرعه‌هاي روستاي ويند كلخوران ادامه دارد. در امتداد جاده‌ي روستاي ويند كلخوران و در دامنه‌هاي تپه‌ها، گورستان‌هايي با سنگ قبرهاي تراش‌خورده به‌دست انسان‌هاي خلاق و ساكنان پيشين اين ديار وجود دارند كه عمده‌ي اين سنگ قبرها به‌شكل حيوان‌هايي مانند قوچ، پلنگ و شكل‌ها و علامت‌هاي ديگري مانند سنگ قبرهاي صندوقي‌شكل، مكعب‌مستطيل و نقش‌هاي هندسي با حجاري‌هايي روي آن‌ها و علايمي ديدني‌اند كه هر يك از آن‌ها در نوع خود اثري درخور تحسين هستند.
بسياري از اين سنگ قبرها با توجه به علايم و اشكال آن‌ها مشخص و متمايز از ديگر سنگ قبرها هستند كه به احتمال زياد با توجه به شباهت اشكال و نقوش آن‌ها به سنگ قبرهاي منطقه‌هاي همجوار كه كارشناسان درباره‌ي آن‌ها تحقيق كرده‌اند، به دوران سلجوقي، تيموري و صفوي تعلق دارند.
علاوه بر جاذبه‌هايي كه به آن‌ها اشاره شد، در زير تپه‌ها و صخره‌هاي اطراف اين روستا، دهكده‌اي سنگي با مجموعه‌اي از خانه‌هاي سنگي منفرد به‌صورت يك پديده‌ي معماري، تاريخي و باستاني استثنايي وجود دارد كه شكل كنده شدن خانه‌ها در زير تپه‌هاي سنگي و رسوبي و نوع كنده شدن آن‌ها كه به خلق چنين آثاري منجر شده، در نوع خود كم‌نظير است.
دهكده‌ي صخره‌يي ويند حدود پنج كيلومتري جنوب غربي سرعين و در نزديكي جاده‌ي اردبيل قرار گرفته است. مناطقي كه خانه‌هاي سنگي در آن قرار گرفته‌اند، قوردي قيه، تپه‌ي چله‌خانه، قره قيه و مسجد يري ناميده مي‌شوند.
سفال‌هاي پراكنده در سطح و داخل خانه‌هاي سنگي به دوره‌هاي مختلف تعلق دارند؛ سفال‌هاي مربوط به دوره‌ي اشكاني، سفال‌ها و قوس‌هاي جناغي در كنده‌هاي صخره‌يي شبيه به آثار ساسانيان و همچنين آثار و علايمي مربوط به دوران‌هاي اسلامي مانند سلجوقي، تيموري و صفوي كه از استمرار استفاده از اين خانه‌هاي سنگي در طول تاريخ حكايت مي‌كنند.
در تپه‌ي چله‌خانه، بيشتر خانه‌هاي سنگي در زير زمين قرار دارند. البته سقف تعدادي از آن‌ها بر اثر عوامل مختلف فروريخته و يا به‌سبب پر شدن فضاهاي داخلي، امكان بازديد از آن‌ها فراهم نيست.
تعداد قابل توجهي از خانه‌ها با ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد سالم باقي مانده‌اند كه به دو مورد از آن‌ها مي‌توان اشاره كرد؛ يكي از آن‌ها در فاصله‌ي يك‌صد متري از جاده‌ي شني منتهي به ويند كلخوران قرار دارد كه در ورودي آن سكويي از سنگ به ارتفاع 60 سانتي‌متر از كف است كه دو ستون استوانه‌يي به قطر 50 تا 60 سانتي‌متر در دو طرف سكو قرار گرفته‌اند. همچنين جاچراغي‌ها و تاقچه‌هاي كوچكي در داخل اين واحد وجود دارند.
در دو قسمت شمالي و جنوبي در ارتفاع 60 سانتي‌متري حلقه‌هايي از سنگ كنده شده‌اند كه مانند اين حلقه‌هاي سنگي در قسمت پايين ديوار نزديك كف وجود دارند، اما به‌دليل پر شدن كف مشخص نيستند. هرچند اطلاعات دقيقي درباره‌ي كاربري آن‌ها در اختيار نيست، ولي از شكل ظاهري و رديف كنده شدن آن‌ها چنين به نظر مي‌رسد كه اين حلقه‌هاي سنگي براي بستن دست و پاي افراد و احتمالا اسرا و زندانيان به‌صورت پشت به ديوار بوده است.
بسياري از اين خانه و كنده‌هاي صخره‌يي اين منطقه، پلاني مربع، مستطيل و بيضي‌شكل و غير هندسي دارند كه همه نوع زيستگاه مانند اتاق‌هاي منفرد و حجيم در ابعاد مختلف با راهروهاي مرتبط با هم و سقف‌هاي هلالي‌شكل و قوس‌هاي جناغي مسطح با تاقچه‌ها، جاچراغي و جاي رختخواب وجود دارند كه در دل كوه‌ها و صخره‌هاي منطقه پراكنده‌اند و به لحاظ تعداد زياد، تنوع آن‌ها و قابل توجه بودن از لحاظ تاريخي و باستاني به‌صورت يكي از كانون‌هاي علمي،‌ تفريحي و گردشگري ممتاز مي‌توانند درآيند.
 
 
 
توده كوهستاني ساوالان:
 
توده كوهستاني ساوالان بزرگترين مجموعه اكوتوريستي استان اردبيل است و بايد آنرا در كليت خود يك جاذبه اكوتوريستي به شمار آورد مهمترين زمينه هاي اكوتوريستي و قابليت هاي ساوالان را مي توان در موارد زير خلاصه كرد:
1-       قابليت هاي اكوتوريستي چشمه هاي آب معدني گرم وسرد
2-       قابليت توريستي ييلاقي دامنه هاي اطراف
3-       قابليت زيستگاهي دره موييل و شيروان دره سي
4-       قابليت صخره نوردي د ركنار دره هاي فوق
5-       قابليت اسكي و ورزشهاي زمستاني در پيست آلوارس و ديگر پيستهايي كه مي توانند در آينده مورد بهره برداري قرار گيرند.
6-       قابليت انجام ورزشهاي مهارتي زمستاني يا اسكي وحشي برروي دامنه هاي طبيعي خارج از محدوده پيست احداث شده.
7-       قابليت اكوتوريستي براساس رويش انواع گلها و گياهان معطر طبيعي (پونه) بولاغ اوتي ، شقايق و …
8-       قابليت پياده روي مسافران آبدرماني سرعين و ساير چشمه هاي آب معدني
9-       قابليت كوهنوردي ورزشي ، حرفه اي و صعود به قله
10-     قابليت پرواز با كايت بر فراز دشتهاي اطراف
11-     قابليت طبيعت درماني از طريق احداث روستاهاي مسكوني براي سالمندان
12-     قابليت پژوهش و آموزش براي دانشجويان رشته هاي زمين شناسي ،يخچال شناسي، درياچه آتشفشاني، آب شناسي، ژئومورلوژي ، زلزله شناسي.
13-     قابليت تفرجگاهي در فصول بهار و تابستان.
14-     قابليت استفاده براي تورهاي اسب سواري
تقريباً نقطه اي از دامنه هاي ساوالان نيست كه به نوعي داراي ظرفيت اكوتوريستي نباشد به همين دليل اين توده كوهستاني كه منشاء اصلي پيدايش بسياري از جاذبه هاي طبيعي استان ازآن سرچشمه مي گيرد بايد قبل از هرچيز بعنوان يك منطقه توريستي ثبت و تحت مقررات ويژه اي اداره شود.
 
آلوارس ساوالان:
 
روستاي آلوارس در ارتفاعات جبهه جنوبي ساوالان با استعدادهاي متنوع توريستي است مسير اصلي آلوارس – دسترسي از طريق جاده سرعين – آلوارس است البته يك راه فرعي ديگر نيز از شهرستان نير به آلوارس وجود دارد كه حدود 4 كيلومتر آن خاكي و سنگي است.
مسير اين روستا با قابليت هايي چون منظر جوامع روستايي و الگوي معشيت آنها(شاهسونها) ،آب وهواي ييلاقي ، قابليت كوهنوردي ، پياده رويي، شكار، وجود آبگيرهاي زيبا (قزل گوللر) و… مساعد سرمايه گذاري جهت ايجاد زير ساختهاي صنعت توريسم است.
مهمترين تاسيسات و تجهيزاتي كه در آلوارس در نظرگرفته شده است . پيست اسكي روي برف است اين پيست در صورت تكميل بزرگترين پيست اسكي كشور مطابق با استانداردهاي جهاني خواهد بود که تاکنون فقط فاز اول آن به طول 1400 متر احداث شده است.
 
 
 
منطقه اكوتوريستي برجلو- قينرجه
 
اين منطقه در 47 كيلومتري اردبيل ، 4 كيلومتري شهر نير قرارگرفته وداراي دو چشمه آب معدني بوشلي (برجلو) و قينرجه است .محدوده آن داراي امكانات طبيعي فراواني براي فعاليت هاي اكوتوريستي است.
اين دو چشمه به دليل قرار گرفتن دركنار جاده اصلي اردبيل ، سراب،‌تبريز دماي خوب آب و كافي ، موقعيت قرارگيري مناسب براي احداث و توسعه تاسيسات اقامتي پذيرايي،دارا بودن فضاي كافي براي احداث تاسيسات جنبي و آشنايي نسبي مردم با آن، بايد مورد توجه قرار گيرد.
از سال 84 طرح احداث دهکده توريستي سبلان و شهرک تخصصي آب در اين منطقه شروع شده است که مانند ساير پروژه هاي عمراني استان پيشرفت محسوسي نداشته است.
 
ساماندهي اطراف منطقه بولاغلار
-        مشخص كردن حريم پيك نيك رودخانه از اراضي زراعي اطراف آن و جلوگيري از كشت در حريم رودخانه
-        ساماندهي و بهسازي فضاهاي جنگلي موجود در حاشيه رودخانه بعنوان فضاهاي پيك نيك.
-        تكميل راه دسترسي به كناره هاي رودخانه
-        مشخص نمودن حوزه صيدماهي قزل آلا
-        احداث مركز خدمات رساني
-        بهسازي ورودي از 2 طرف پل نير و نورپردازي حريم پيك نيك رودخانه
-       
مسائل و مشكلات توسعه بخش توريسم اردبيل را مي توان در دو بخش نظري و اجرايي طبقه بندي كرد.
 
 ذكر اين نكته ضروري است كه سرزمين آذربايجان به ويژه منطقه اردبيل با توجه به پيشينه تاريخي درخشان وجود آب و هواي متنوع جاذبه هاي ديدني قابليت توسعه بخش اعظمي از انواع توريسم را دارا مي باشد و اين نكته را نبايد از نظر دور داشت كه هر نوع توريسمي در مسير توسعه خود در اين منطقه داراي ملاحظات و محدوديتهايي است كه اين محدوديتها شامل موارد طبيعي، فرهنگي، اخلاقي، اقتصادي و حتي سياسي است مي توان مهم ترين علت عدم توسعه صنعت توريسم و حتي توسعه همه جانبه را در منطقه اردبيل وجود بينش سانتراليستي در مسئولين مربوطه و عدم اختصاص بودجه مناسب و به موقع و وجود تبعيض نسبت به اين منطقه دانست
 
مشکلات بخش نظري
 
 الف : در بخش نظري با وجود‌آگاهي كامل نسبت به اهميت توسعه صنعت گردشگري و مقايسه وضعيت نه چندان مطلوب اين منطقه با توجه به استعدادها و پتانسيل هاي فراوان نسبت به استانهاي مركزي كه با وجود جاذبه هاي طبيعي اندك صنعت توريسم با استفاده از اعتبارات ملي توسعه داده اند. به دليل سياستهاي اعمال شده از طريق مركز وهم چنين وجود زمينه خاكستري در اذهان برخي از مقامات كشوري و حوزوي ناشي از نگراني تاثيرات سوء فرهنگي باعث شده تلاشهاي بسيار اندك در امر توسعه توريسم اين منطقه پاسخ لازم را ندهد.
اين در حاليست كه بخش عمده گردشگران علاقه سفر به منطقه اردبيل با انگيزه طبيعت گردي، گردشگري روستايي، ورزشي و كمتر تفريحي دست به اين اقدام مي زنند علاوه براين چون صنعت گردشگري براي منطقه درآمد زاست در اين عرصه نيز محاسبه هزينه و فايده ملاك اصلي تصميم گيري است بويژه كه در شرايط كنوني بحران بيكاري منطقه اردبيل را تهديد مي كند و توسعه صنعت گردشگري با كمترين سرمايه گذاري بالاترين اشتغالزايي را بدنبال خواهد داشت.
 
 
 مشكلات بخش اجرائي
 
1-       ترابري:
با اعلام سال 2006 بعنوان (سفر وحمل ونقل از تخيل ژول ورن تا واقعيت قرن بيست و يكم) از سوي فرانچسكو فرانجياني رئيس سازمان جهاني توريسم (WTO) اهميت ترابري و حمل و نقل در صنعت توريسم بيش از پيش مشخص تر مي شود.
يكي از مولفه هاي اصلي و عمده در جذب توريست توجه به مسئله ترابري است كه از اين لحاظ منطقه اردبيل در تنگناي بسيار شديد قرار داد اختصاص بودجه بسيار اندك براي احداث خط آهن ميانه – اردبيل – مغان، نامناسب بودن اکثر جاده هاي استان ، عدم تجهيز فرودگاه اردبيل به دستگاه هاي ناوبري پيشرفته باعث بروز مشکلات عديده اي در اين بخش شده است استان اردبيل از ناوگان حمل ونقل جاده اي و هوايي خوبي برخوردار نيست :
الف: جاده هاي زميني در فصول سرما خطرناك و حادثه خيز مي باشند.
ب: نبود امكانات ريلي يعني قطار كه از امنيت بسيار خوبي در فصل زمستان برخورد است.
ج: تعداد زيادي از پروازها نسبت به شهرهاي ديگر   نبود امكانات فرودگاهي و نامساعد بودن شرايط جوي كنسل مي گردد.
 .
 
2-       بازاريابي و معرفي جاذبه هاي گردشگري منطقه با استفاده از تكنولوژيهاي جديد در داخل و خارج از كشور.
در اين مورد نيز ارگانهاي مربوط به گردشگري درمنطقه داراي نقايص متعددي هستند. نمايشگاه Arab Tourism Marketing)ATM ، بازاريابي گردشگري عرب ) كه ارديبهشت امسال و سال قبل در دبي برگزار شد از اردبيل هيچ نماينده اي در اين نمايشگاه حضور نداشت .
هدف از برگزاري اين نمايشگاه :
جذب سرمايه گذاري براي ساخت صد هتل سه ستاره در اقصي نقاط كشور.
1-       تشريح زيرساخت هاي توسعه صنعت گردشگري بود. در اين نمايشگاه سرمايه گذاران صنعت هتل سازي، مديران آژانس هاي هواپيمايي كشور امارات و ساير كشورهاي عرب حوزه خليج فارس و هم چنين خبرنگاران رسانه ها حضور داشتند.
2-       تامين خدمات مورد نياز گردشگران شامل فراهم آوردن تسهيلات ورود وخروج، امكانات اقامتي خدمات بين راهي تورگردانان و راهنما امنيت و …
ارتقاي كيفيت دفاتر خدمات مسافرتي تورگرداني و راهنمايان مستقر در مراكز مكانهاي ديدني موزه ها عمدتاً به ميزان كيفيت وكميت بازديدكنندگان بستگي دارد اگر صنعت گردشگري توسعه يابد و فعاليت در بخشهاي مذكور سودآور شود قطعاً امر ورود و خروج گردشگران ارتقاء خواهد يافت .
هتل هاي منطقه پاسخ گوي توريستهاي ويژه وتاثيرگذاري نمي باشند و در برنامه هاي آتي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ساخت هتل 5 ستاره اي براي اين منطقه در نظر گرفته نشده است. جاذبه هاي توريستي موجود در منطقه اردبيل و سرعين مي توان در يك روز مورد بازديد قرار داد تجربه نشان داده است   مسولين بايد براي اقامت بيشتر از يك روز فكر اساسي كنند يعني امكانات و جاذبه هاي لازم را فراهم نمايند صرف داشتن آبهاي گرم منطقه سرعين يا آب وهواي مساعد اردبيل نمي توان كليه اقشار مردم را به اين منطقه كشانيد در حال حاضر و با توجه به شرايط موجود مي توان با توجه و تمركز بيشتر برروي اكوتوريسم با ايجاد امكاناتي كه سرمايه زيادي نيز نمي خواهد، مي توان با برنامه ريزي كوتاه مدت ، ميان مدت و بلندمدت به اهداف مورد نظر دست يافت.
 
3-       توجه به امر بازاريابي
4-       پذيرايي مردمي توريست و عدم تطابق فرهنگي گردشگران خارجي با ارزشهاي حاكم برمنطقه
 
براي حل مسئله فرهنگي پذيرش توريست مي توان با آموزش صحيح در اين مورد از طريق شبكه هاي استاني و سراسري و هم چنين مطبوعات فرهنگ سازي كرد.
5-       آموزش مديران در بخش توريسم :
عمده ترين مشكل مديريت بخش توريسم عدم وجود مديران تحصيل كرده در امر توريسم مي باشد و جاي سئوال است كه در هيچ يك از دانشگاههاي منطقه رشته هاي مديريت جهانگردي و هم چنين مديريت هتلداري تاسيس نشده است.
در استان اردبيل و با توجه به وجود آبهاي معدني شهرهاي نير،سرعين ، مشگين شهر، خلخال و گيوي لزوم احداث دانشكده آب درماني بيش از پيش احساس مي شود.
چندين پيشنهاد براي بهبود وضع توريسم منطقه :
1-       مشاركت بخش خصوصي و استفاده از سرمايه گذاري در اين بخش و استفاده از تجربيات كشورهاي پيشرو در حوزه توريسم ، كشور تركيه با توجه به همسايگي ايران و اشتراكات فرهنگي ديني و قومي مي تواند بهترين منبع براي كسب تجربه باشد.
2-       تسريع در امر احداث و بهسازي جاده اردبيل – مغان ،جاده اردبيل – تبريز، جاده اردبيل - خلخال، راه آهن ميانه – اردبيل – مغان و …
3-       تاسيس رشته هاي مرتبط با امر توريسم و آب درماني در دانشگاه هاي منطقه
4-       خريد ماشين هاي تورگرداني با ظرفيت هاي 7 و 20 نفره.
5-       فرهنگ سازي
6-       بازاريابي : حضور مستمر در نمايشگاه هاي داخل و خارج از كشور، ايجاد سايت اينترنتي تهيه بروشور به زبانهاي رايج اروپايي و آمريكايي و تبليغ سايتهاي توريستي منطقه از طريق كانالهاي ماهوارهاي
7-       تهيه و اجراي طرح جامع گردشگري در كنار تدوين برنامه هاي كوتاه مدت- ميان مدت و دراز مدت براي بهره برداري هرچه سريع تر از پتانسيل هاي موجود
8-       تلاش در جهت ثبت آثار واجد شرايط در ميراث جهاني يونسكو به عنوان نمونه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي ،ثبت كوه ساوالان به عنوان كوه مقدس.
9-       تكميل طرحهاي نيمه تمام گردشگري
10-     تكميل موزه هاي موجود
11-     همكاري و هماهنگي مابين نهادهاي مرتبط با امر توريسم
 
طرحهاي ايجاد و توسعه مراكز وقطبهاي جديد توريستي در منطقه اردبيل
-        كاهش وابستگي فصلي جريانهاي گردشگري به فصل تابستان
-        افزايش تنوع در عرضه جاذبه ها وامكانات توريستي
-        فراهم آوردن امكان جابجايي گردشگران در داخل استان
-        طرح ساماندهي و بهسازي حوزه ورودي حيران بعنوان دروازه اصلي استان وايجاد تاسيسات رفاهي و پذيرايي درخور اين ورودي به منظور اثرگذاري مثبت و مطلوب در مسافران ايجاد ذهنيت مثبت در آنها.
-        طرح توسعه و احداث تاسيسات اقامتي و پذيرايي و رفاهي چند منظوره در منطقه فندقلو بطوريكه بتوان از ظرفيت گردشگري تابستاني و زمستاني آن استفاده كرد.
-        طرح هاي موردي در مجموعه توريستي ساوالان و اجراي طرح منطقه توريستي ساوالان با كليه تاسيسات وتجهيزات تعريف شده و پيشنهادي در آن.
-        طرح اجرايي توريسم اقتصادي در بازار قديمي اردبيل وبازسازي كاروانسراي پيشنهادي براي ارائه خدمات پذيرايي و خريد درآن
-        طرح ساماندهي و نوسازي تاسيسات و تجهيزات حاشيه درياچه شورابيل.
-        طرح توسعه و تجهيز حوزه درياچه نئور بعنوان دومين قطب اكوتوريستي در نيمه جنوبي استان و پيوند دادن اين مركز با توريسم ييلاقي ناشي از طريق احداث راه دسترسي به دامنه هاي شرقي كوههاي تالش.
-        طرح توسعه و تجهيز مركز آبدرماني سردابه، قينرجه وبوشلي.
-        طرح احداث استخر سرپوشيده ، و روباز در حوزه سرعين.
-        طرحهاي توسعه پيشنهادي اسكي آلوارس و اطراف ساوالان.
-        طرح توسعه توريسم ييلاقي در دامنه هاي ساوالان.
-        طرح احداث اردوگاه توريستي در بولاغلار نير.
-        طرحهاي موردي در امتداد رودخانه بالغلو بصورت احداث اردوگاه و گمپينگ گردشگري
 
منابع و مراجع:
1-Tourism Planninig An Intergrated and Sustainable Development Aapproach
           Edward Inskeep h
2- اقتصاد گردشگري ام كريشنامورتي و استاونگا اچ مينك Krishna Morthy .M. Stavenga Mink H ،ترجمه : دكتر محمد رضا فرزين
3-       راهنمايي محمدتقي – طرح جامع گردشگري استان اردبيل ،دانشگاه تهران ، موسسه جغرافيا.
4-       ماهنامه ديلماج- شماره ويژه توريسم وباستان شناسي شماره 15 آذر 84.
5-       www.wto.org
6-       نشريه دانشجويي سايان – سال سوم شماره 11 آذر83.
7-       ماهنامه بازاريابي – ويژه نامه توريسم – شماره 42- ارديبهشت 84.
8-       مديريت و برنامه ريزي – نشريه خبري – علمي و آموزشي و تخصصي خرداد و تير 84 ،سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اردبيل.
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 13:51  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

URL

مخفف کلمات Uniform Resource Location ميباشد. هر URL مختص يک سايت بر روي اينترنت ميباشد که توسط شرکتي بين المللي توضيح ميگردد براي اطلاعات بيشتر ميتوانيد بخش IP address مراجعه کنيد. آدرسي که به يک صفحه وب يا هر  منبعي بر روي وب جهاني و يا به طور کلي به اينترنت اشاره کرد.

Home Page

به صفحه اول خانگي يک وب سايت Home Page گفته ميشود. همچنين تعريف ديگري که میتوان براي آن در نظر گرفت بر روي مرورگر سايتي را ميتوان به عنوان سايت پيش فرض در نظر گرفت که همواره با اجرا کردن IE آن سايت بر روي مرورگر ظاهر شود. و نيز هر گاه بر روي سايتهاي ديگري بوديد با کليک بر روي Home Page ميتوانيد به آن سايت باز گرديد.

Image Map

به عکسهايي در وب اطلاق ميشود که با کليک بر روي هر قسمت از تصوير به قسمتهاي مختلف و يا آدرسهاي وب مختلف لينک ميشويد.


Token Ring

در تکنولوژي Token Ring انتقال داده ها توسط Token ( يک نشانه ) که در حلقه تشکيل دهنده کامپيوتر ها گردش می کند و کنترل ميشود تنها کامپيوتر داراي Token ميتواند داده ها را انتقال دهد. Token پس از انتقال به دريافت داده ها به کامپيوتر بعدي حلقه سپرده  ميشود و هيچ گونه مجادله اي در يک حلقه Token بوجود نميآيد زيرا هر کامپيوتر براي انتقال نوبت خود را دارد .

Hyper Text

معناي لغوی آن ابر متن ميباشد يعني متن هايي بر روي اينترنت که با کليک بر روي آن به صفحه ديگري رهنمون خواهيد شد.

E-mail

مخفف کلمات Electronic Mail ميباشد که سيستم پست الکترونيکي ميباشد. روزانه پيام هاي زيادي از يک بخش به بخش ديگر فرستاده ميشود.

HTML

مخفف کلمات Hyper Text Markup Language به معناي زبان کد گذاري ابر متن ميباشد يعني بوسيله اين زبان ميتوان طراحي صفحات وب کرد . که اين کدها در يک ويراستار وارد شده و سپس با بازديد شدن آن توسط مرورگر ترجمه خواهد شد.

Down Load

به گرفتن فايلها از کامپيوتر راه دور به کامپيوتر شخصی Download کردن ميگويند. بعضي از Download ها مجاني و برخي ديگر بصورت پولي هستند.

IP Address

اين آدرس با استفاده از پروتکل اينترنت براي شناسايي هر کامپيوتري روي شبکه مورد استفاده قرار ميگيرد . يک ادرس IP از 4 عدد تشکيل شده است که اين اعداد در بازه 0 تا 255 تغيير کرده است و توسط ( . ) از هم جدا ميشوند.

Internic

سازماني ميباشد که به ارائه کنندگان مختلف سرويس اينترنت ISP ها اين آدرس ها را ميدهد. و همانطور که ممکن است پيش شماره تمام همسايه هاي شما مثلاً با عدد 624 شروع شده و ادرس IP تمام کامپيوتر هاي متصل به يک ISP نيز ممکن است با 82.5 شروع شود.

SLIP , PPP

پروتکل خط سري اينترنت SLIP مخفف کلمات Serial Line Protocol و پروتکل نقطه به نقطه PPP مخفف کلمات Point- to- Point دو نوع حساب اينترنت هستند که اغلب کاربران اينترنت به آنها روي آوردند. SLIP قديمي تر

است. SLIP به شما اجازه ميدهد. که از طريق خط ارتباط سري مانند خط تلفن به فراهم کننده سرويس اينترنت ISP منتقل شويد. PPP که بعد از SLIP توسعه يافت نیز طبيعي سري دارد.

اينترنت

اينترنت عبارت است از مجموعه جهاني از شبکه ها و دروازه ها که از مجموعه قراردادهاي TCP/IP براي ارتباط با يکديگر استفاده ميکنند. ريشه هاي اینترنت به پروژهاي به نام آرپانت که توسط آژانس پروژه هاي تحقيقاتي دپارتمان دفاع ایالات متحده آمریکا حمایت می شد باز می گردد.اینترنت را می توان سیستمی گسترده و جهانی شامل مردم ،اطلاعات وکامپيوتر ها ناميد. هم اکنون اينترنت به مجموعه اي از منابع و خدمات مانند Email- FTP وب و اخبار يوزنت به کاربران عرضه می کند.

سرويس گيرنده ها و سرويس دهنده ها در اينترنت

سرويس گيرنده ها و سرويس دهنده ها در اينترنت ( Client – Server )
دو نوع برنامه کامپيوتري در اينترنت ساکن ميشود. سرويس دهنده ها و سرويس گيرنده ها. سرويس دهنده ها برنامه هايي هستند که منابع را فراهم مياورند. سرويس گيرنده ها برنامه هايي هستند که با استفاده از آنها اتصالهاي ماهواره اي و غیره ميباشد . مقصود کلي تمام تجهيزات فوق اين است که سرويس گيرنده ها و سرويس دهنده ها بتوانند با يکديگر صحبت کنند.

Proxy

Proxy کامپيوتر يا نرم افزاري است که با ارائه تنها يک نشاني از شبکه به سايتهاي خارجي، همانند سدي بين شبکه و اينترنت عمل میکند. اين کامپيوتر ( يا نرم افزار ) که همچون يک ميانجي عمل ميکند و نمایانگر تمام کامپيوتر هاي داخلي است در عين حال که دستيابي به اينترنت را فراهم ميکند از موجودات شبکه  نيز محافظت ميکند. اما سرويس دهنده Proxy - Proxy Server نوعي ديوار آتش ( Fire Wall ) است که ترافيک اينترنتي ورودي و خروجي را مديريت ميکند. این سرويس دهنده با تامين داده هاي پر مصرف مانند يک صفحه مشهور وب میتواند سبب افزايش کارايي شود همچنين ميتواند درخواستهايي چون دستيابي به فايل هاي خاصي را که نا مناسب به شمار مي آيند فيلتر کنند يا ناديده بگيرند.

Packet Switching

يک تکنيک تحویل پيام که در آن واحدها کوچک (اطلاعات و پيام ها) از طریق ايستگاهها شبکه از مبداء به مقصد هدایت ميشوند. شبکه پيام رساني ، اطلاعات را به شبکه هاي کوچکتري تقسيم کرده و مورد استفاده قرار ميدهد. گر چه ممکن است اين بسته ها از مسير هاي مختلف و خارج از ترتيب به مقصد برسند کامپيوتر دريافت کننده ميتواند آنها را به شکل پيام اصلي گرد آوري کند. بسته بندی مجدد پیام ها براي گردآوري و واگرايي پيام را ( PAD) ميگويند. اصول Packet Switching در سال 1960 توسط پل بارن معرفی شد.

Use Net

Use Net يکي از سرويسهاي اينترنت ميباشد و به آن سيستمي از گروههاي مباحثه ميگويند که در آنها عناوين مجزا در تمام جهان توزيع ميشوند. Use Net سرنام User Network ميباشد و در ابتدا براي فراهم نمودن سرويس تابلوي اعلانات الکترونيکي برپا شد و بر روي آن مقاله ها و نوشته ها ارسال ميشدند. به همين دليل بسياري از کلمات که براي گفتگو دراره يوزنت استفاده ميشدند به اخبار اشاره دارند. گروههاي مباحثه اي اغلب گروههاي خبري ( News group) ناميده ميشوند.


وب جهاني

وب جهاني ( World Wide Web) محبوبترين سرويس اينترنت است. وب جهاني مجموعه اي از صفحات ( Pages) متصل به هم ميباشد که نشان دهنده سايتهاي وب در سراسر جهان هستند. اين صفحات از پيوند ( Link) هاي ويژه استفاده ميکنند که شکل متن متمايز شده يا گرافيک را به خود میگيرند. نکته قابل توجه اين است که صفحه های گوناگون ميتوانند بر روي هر کامپيوتري در اينترنت باشند با موس بر روي پيوند کليک کرده و از محل فعلي تان به صفحه وب جديدي برده ميشود که ممکن است بر روي کامپيوتري که در طرف ديگر کره زمين است واقع باشد.


صورتک ها و اينترنت

صورتک ( Emoticon ) ها رشته اي از کاراکتر هاي متني هستند که اگر از طرفين به آنها نگاه کنيد چهره اي را تداعي ميکنند. صورتک ها اغلب در پيام هاي پست الکترونيک و يا گروههاي خبري مورد استفاده قرار گرفته و هر يک پيامي را در بر دارند.

پست الکترونيکي و مشکل Spam

نام Spam از نوعي غذاي کنسروي معروف اقتباس شده است وبه پيغامهاي پست الکترونيکي ناخواسته اطلاق ميشود. افراد يا شرکتهايي که يیغامهاي پست الکترونيکي زيادي را به صورت توده اي از پيغام ها ارسال ميکنند منابع Spam به شمار مي آيند. اين منابع آدرسهاي پست الکترونيکي افراد را از منابع مختلفي مانند گروههاي خبري ، سايتهاي وب و شرکتهايي که فهرست هاي پستي خود را ميفروشند به دست مي آورند. بيشتر کاربران فقط با حذف Spam ها آنها را از بين ميبرند.

اينترانت

اينترانت ( Intranet) شبکه اي است خصوصي بر اساس قراردادهاي اينترنت نظير TCP/IP که جهت مديريت اطلاعات در يک سازمان طراحي ميگردد. کاربردهاي اينترانت خدماتي نظير توزيع اسناد ، توزيع نرم افزار دسترسي به پايگاه داده ها و آموزش ميباشد. اين شبکه ها را به دليل اينکه مشابه سايتهاي وب بوده و بر اساس همان فناوري طراحي شده است اينترانت ميگويند.

IE- Internet Explorer

IE - Internet Explorer مرورگر وب رايگان است که در اکتبر 1995 توسط مايکروسافت معرفي شد . نگارشهاي جديد اين نرم افزار امکان گنجاندن ويژگهاي پيشرفته طراحي و انيميشن در صفحه هاي وب و شناسايي شيء هاي کنترلي Active X و اپلتهاي جاوا را نيز فراهم ميکنند. اين نرم افزار در ويندوز 98 از داخل برنامه هاي کاربردي چون Word قابل دستيابي است و براي کارهايي چون مديريت و بازاريابي فايلها و نمايش فايلهاي راهنما و نيز فراهم کردن دستيابي به وب مورد استفاده قرار ميگيرد.

Band Width

پهناي باند در ارتباط با تفاوت بين بالاترين و پايين ترين فرکانسهاي در دسترس براي انتقال يک محدوده خاص ميباشد. اما در استفاده از شبکه ظرفيت انتقال يک کامپيوتر يا يک کانال ارتباطي ميباشد که بر حسب مگابايت در هر ثانيه (mbps) بيان ميشود. به عنوان مثال اترنت داراي پهناي باند 10 مگابايت در هر ثانيه و FDDI داراي پهناي باند 100 مگابايت در ثانيه ميباشد.

PPTP

PPTP مخفف کلمات ( Point –to- Point Tunneling Protocol) میباشد. شکل کلی از پروتکل نظیر به نظیر ( PPP) است که برای ارتباطات مورد استفاده قرار میگیرد. PPTP توسط مايکروسافت طراحی شده است تا از شبکه

های خصوصی مجازی (Virtual Private Network) پشتیبانی کند. این شبکه ها (VPN) به اشخاص و سازمانها امکان میدهد تا از اینترنت به عنوان یک روش امن برای ارتباطات استفاده کنند.

شبکه ستاره ای

شبکه ستاره ای (Star Network) یک همبندی شبکه است که به شکل ستاره میباشد . در مرکز ستاره یک هاب سیم بندی یا تمرکز دهنده وجود دارد و گره ها یا ایستگاههای کاری در دو نقطه مرکزی قرار میگیرند. هزینه های سیم بندی برای شبکه های ستاره ای نسبت به سایر پیکر بندی های شبکه بالاتر است. زیرا هر گره نیاز به کابل مجزای خودش را دارد .شبکه های ستاره ای از استانداردهای IEEE پیروی نمیکند.

شبکه خطی

شبکه خطی یا شبکه گذرگاهی (Bus Network) یک نوع همبندی شبکه است که در آن تمام گره ها به یک خط ارتباطی اصلی وصل میشوند. در شبکه خطی هر یک از گره ها فعالیت خط را مورد نظارت قرار میدهند. پیامها نیز در تمام گره ها دریافت شده اما فقط توسط گره یا گره هایی پذیرفته میشوند که مورد خطاب قرار گرفته اند. چون شبکه خطی به یک بزرگراه مشترک تکیه دارد بروز اشکال در یک گره فقط باعث قطع ارتباط همان گره با شبکه میشود. و بر گره های دیگر تاثیر نخواهد گذاشت.

مسیر یاب Router

مسیر یاب یا مسیر گردان (Router) ابزاری واسط در شبکه است که در تحول پيام ها نقش دارد . در شبکه ای که کامپیوتر های زيادی به آن متصل هستند مسیر یاب بسته ها را به قسمت صحيحی از شبکه محلی (LAN) ارسال میکند تا آنها را به مقصدشان برساند. ما از مسیر یاب براي متصل ساختن شبکه های محلی (LAN) جهت تشکیل شبکه های گسترده و به منظور ساختن شبکه های گسترده بزرگتر اسفاده میکنیم. شبکه هایی که از طریق مسیر یاب به یکدیگر متصل میشوند میتوانند قراردادهای مشابه یا متناوب استفاده از شبکه را ه کار گیرند.

مرورگر وب

برنامه کاربردی سرویس گیرنده ای است که برای دیدن سندهای HTML بر روی وب شبکه ای دیگر و یا کامپیوتر کاربر و همچنین دنبال نمودن فوق پیوند میان آنها و انتقال پرونده ها استفاده ميشود. از معروفترین انها میتوان به Internet Explorer ، Netscape Navigator اشاره نمود.

Search Engine

برنامه ای است که صفحات وب را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و در جریان اطلاعات موجود در آنها قرار میگيرد. با استفاده از موتورهای جستجو میتوانيد سایتهای مورد نظرتان را بیابید. موتورهای جستجو با استفاده از آنچه که درخواست (Query) نامیده میشود امکان درخواست جستجو را برایتان فراهم میکند. سپس فهرستی از صفحات وبساتهای وب که با درخواست شما مطابقت دارند را ارائه مي نمایند. چند نمونه از موتورهای جستجو عبارتند از Google, Altavista, Lycos, Yahoo

Ping

با استفاده از این برنامه به راحتی میتوان بسته های اطلاعاتی از کامپوترتان و از طریق اینترنت به یک کامپیوتر دیگر را آزمایش کنيد که بسته ها رفته و باز میگردند. ارسال و دریافت يک بسته اطلاعاتی متنی کوچک Pinging نام دارد و با استفاده از دستور Ping انجام دستور و برای آن پنجره Start/ Programs/ MS DOS دستور زیر را تایپ کنید :
Ping یا نام کامپیوتری که میخواهد به آن بسته ارسال کنید IP نشانی عددی

SMTP

تحویل نامه در اینترنت توسط سیستمی به نام Simple Mail Transfer Protocol که یک قرارداد ساده میباشد و بخشی از خانواده TCP/IP است انجام میشود. پس SMTP قرارداد یا چگونگی تحویل نامه از یک بخش اینترنت به بخش دیگر است.

 


 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 13:25  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فيلمهاي در حال اکران :

 - به خاطر 1 ليتر بنزين

 - من ترانه 100 ليتر بنزين دارم

 - رستگاري قبل از ساعت 12 امشب

 - رايحه خوش بنزين

 - ب مثل بنزين

 -علي بنزيني

 - بنزيني ها

 - بازي بنزين

 - مرد بنزيني

 - پسر بنزين فروش

 - دو کارت با يک بنزين

- بنزين فصل

- مي خواهم بنزين بزنم!

 - ديشب بنزين زدم آيدا

- سفر به پمپ بنزين

- بازگشت بنزين

- از ميدون تا پمپ بنزين

- دزدان بنزين

- سالهاي سهميه بندي

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:42  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

حفاظت ماموران نظامي از گردشگران خارجي
 ايران اکونوميست: به گفته روحی هم اکنون تعدادی از سربازان زيرمجموعه نيروی انتظامی در شهرهای توريستی ايران به عنوان «پليس گردشگری» فعاليت می کنند که پس از آموزش و استقرار ۲۲۰۰ نيروی نظامی يگان حفاظت از ميراث فرهنگی و گردشگری، «پليس گردشگری» ديگر فعال نخواهد بود.
ایران 1/3/1386

بزودی وطی چند ماه آينده ماموران مجهز به اسلحه، باتوم، دستبند و پوشش نظامی تمام گردشگران خارجی که بصورت انفرادی و يا در قالب تورهای گردشگری وارد ايران می شوند را همراهی خواهند کرد. اين ماموران همچنين وظيفه دارند تا حجاب زنان گردشگر در ايران را نيز کنترل کنند. سردار عباسعلی روحی ، فرمانده يگان ويژه حفاظت از ميراث فرهنگی ضمن اعلام اين خبر گفت: ۲۲۰۰ مامور زن و مرد با عنوان «ماموران ويژه گردشگری» تورهای مسافرتی و گردشگران خارجی را همراهی می‌کنند تا مبادا چالش‌های امنيتی بعضی استان‌ها تهديدی برای حضور گردشگران خارجی در کشور باشد. فرمانده يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اينکه پيش از اين نيروی انتظامی مايل بود خود ناظر چنين طرحی باشد، گفت: در ساختار يگان بايد نيروهای حرفه‌ای ديده شود که هماهنگی‌های آن با ستاد کل نيروهای مسلح انجام شده و پس از رايزنی‌های فراوان با وزارت کشور و نيروی انتظامی مجوز ۲۲۰۰ نفر مامور حفاظت از گردشگر اخذ شده است و بايد پيگير برگزاری جلساتی با سازمان مديريت باشيم تا اين نيروها را بتوانيم بزودی به کار بگيريم. روحی در نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه ها درباره علت اجرای اين طرح گفت: تهديداتی که در سال های گذشته گردشگران با آن مواجه شده اند، سبب شده تا سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری به فکر ايجاد چنين نيروهايی بيفتد. همچنين در بعضی از مناطق ايران که مشکل امنيت وجود دارد حضور اين ماموران ضرورت پيدا می‌کند. فرمانده يگان ويژه حفاظت از ميراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به اين انتقاد که لباس فرم و اسلحه در گردشگران بدگمانی و احساس ترس ايجاد می‌کند، گفت: «لباس نظامی ، اقتدار و امنيت ايجاد می‌کند و حضور ماموران با اسلحه، ۳۰ تا ۴۰ درصد از بروز ناامنی جلوگيری می‌کند. البته در نقاط ديگری از ايران که امنيت حاکم است ماموران متخصص گردشگری با لباس شخصی همراه تورهای ايران‌گردی هستند.» به گفته روحی هم اکنون تعدادی از سربازان زيرمجموعه نيروی انتظامی در شهرهای توريستی ايران به عنوان «پليس گردشگری» فعاليت می کنند که پس از آموزش و استقرار ۲۲۰۰ نيروی نظامی يگان حفاظت از ميراث فرهنگی و گردشگری، «پليس گردشگری» ديگر فعال نخواهد بود. اين اظهارات سردار عباسعلی روحی درحالی است که پيش از اين بسياری از کارشناسان ميراث فرهنگی و گردشگری مشکلات امنيتی ،محدوديت های موجود در کشور و همچنين برخورد را يکی از دلايل نگرانی گردشگران برای سفر به ايران و کاهش درآمد از صنعت توريسم عنوان کرده بودند. وظايف ماموران حافظ گردشگران فرمانده يگان ويژه حفاظت از ميراث فرهنگی و گردشگری همچنين درباره وظايف وچگونگی حفاظت از گردشگران خارجی توسط نيروهای ويژه اين سازمان گفت: «بخشی از ماموران حفاظت از گردشگران قرار است در کيوسک ها و مراکز پرتردد گردشگران حاضر شوند و بخشی ديگر به همراه تورهای مسافرتی به نقاط ناامن سفر کنند. اين نيروهای ويژه وظيفه حفاظت از گردشگران را به عهده دارند وهمچنين به آنها در مورد نوع پوشش اسلامی هم تذکر می دهند. اين مقام مسول در سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری همچنين حدود حجاب گردشگران را حدود ارزشهای کشور دانست و گفت: «حجاب زنان گردشگر نيز در مناطقی که حساسيت خاص روانی در مردم وجود دارد توسط اين نيروها کنترل می‌شود. البته اين منافی برخورد نيروی انتظامی با گردشگران بدحجاب نيست و نيروی انتظامی خود وظيفه اش را اجرا می کند.» اين تصميم تازه سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری برای جذب و گسترش امنيت صنعت توريسم درکشور درحالی اتخاذ و لازم الاجرا شده است که بنا بر آمارهای ارايه شده از سوی رسانه های داخلی و همچنين برخی از نمايندگان مجلس هفتم ورود گردشگران خارجی به کشور طی دو سال گذشته به شدت کاهش يافته است. ايران با بيش از يک ميليون و ۲۰۰ هزار اثر و جاذبه تاريخی، فرهنگی و طبيعی يکی از کشور های مورد توجه گردشگران خارجی است که بنا برگفته کارشناسان صنعت گردشگری در صورت ايجاد امنيت برای گردشگران می تواند به يکی از قطب های بزرگ گردشگری در دنيا تبديل شود که سالانه ميليون ها دلار درآمد را نصيب کشور کند.
+ نوشته شده در  یکشنبه ششم خرداد ۱۳۸۶ساعت 15:53  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

وقتی که مرگ به ذهنت هجوم می آورد

آه و ناله نکن.

میهمان اجل که بر در کوبید

بیهوده خانه جانت  را از تقلا پر  نکن،

 

با این کار خدا را آزرده میکنی.

وقتی که او بیاید

 تو

رفتنی هستی

برو نترس...

 

+ نوشته شده در  شنبه پنجم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:39  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com niksalehi.com kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی داkd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ت کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.comkd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com  kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ک صالحی دات کام niksalehkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com i.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام nkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com iksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سkd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com ایت نیک صالحی دات کام niksalehi.com kd; whgpd سایت نیک صالحی دات کام kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com niksalehi.com  kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com niksalehi.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com niksalehi.com  kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com niksalehi.com  kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com niksalehi.com  kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com niksalehi.com  kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com kd;whgpd.com niksalehi.com دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه  دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه دهنسشمثاه صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ دهنسشمثاه دهنسشمثاه صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ دهنسشمثاه دهنسشمثاه صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ دهنسشمثاه دهنسشمثاه صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ صصص.دهنسشمثاه.زخئ

 

این مطلب را یکی از دوستان دانشجو برایمان ارسال کرده است.

شما قضاوت کنید .

آیا این اسمش همکاری با وبلاگ است یا بی حرمتی به خوانندگان یا تبلیغات؟ 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم خرداد ۱۳۸۶ساعت 16:14  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  | 

برنامه امتحانات

 را از اینجا دانلود کنید.

تمامی رشته ها

واحد 2 و 22

فایل اکسل

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 12:42  توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی  |